Indeks WHR stosuje się u osób, w których wskaźnik BMI jest większy lub równy 25 i pomaga w rozpoznaniu dwóch głównych typów otyłości:
- charakterystycznej dla mężczyzn otyłości brzusznej (nazywaną inaczej androidalną, kiedy tłuszcz gromadzi się głównie w okolicach brzucha i wokół narządów wewnętrznych),
- charakterystycznej dla kobiet otyłości pośladkowo-udowej (nazywanej inaczej gynoidalną, kiedy tłuszcz gromadzi się głównie pod skórą).
Otyłość trzewna jest dużo bardziej niebezpieczna i niesie dużo większe ryzyko zachorowalności na związane z otyłością choroby niż otyłość pośladkowo-udowa.
Aby uzyskać wynik zmierz obwód w talii na wysokości pępka oraz obwód w biodrach (na wysokości wystających krętarzy większych) i wpisz dane do kalkulatora.
[KALKULATOR WHR = OBWÓD W TALII [CM] / OBWÓD W BIODRACH [CM]]
Uzyskany wynik należy interpretować według poniższej klasyfikacji:
Mężczyźni:
- wynik < 1 świadczy o otyłości pośladkowo udowej
- wynik >= 1 świadczy o otyłości brzusznej
Kobiety:
- wynik < 0,85 świadczy o otyłości pośladkowo udowej
- wynik >= 0,85 świadczy o otyłości brzusznej
Otrzymany wynik ilorazu obwodu talii do obwodu bioder może dostarczyć również innych ważnych informacji. Wartość WHR dla kobiet na poziomie około 0,7 świadczy o prawidłowej gospodarce hormonalnej i optymalnym poziomie estrogenów z dużo mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworów jajnika, chorób układu krążenia lub cukrzycy. Kobiety o indeksie 0,8 i większym mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Wartość WHR dla mężczyzn w okolicy 0,9 wskazuje na zmniejszone zagrożenie chorobami takimi jak nowotwór jąder czy rak prostaty, dodatkowo może świadczyć o zwiększonej płodności.