Domowe sposoby Porady

Domowe sposoby na przeziębienie

W okresie zwiększonego ryzyka zachorowań i infekcji, warto postawić na domowe sposoby leczenia przeziębień. Ich skuteczność często nie odbiega od farmaceutyków, a może przynieść wyraźną ulgę podczas choroby.

1. Syrop z cebuli pomoże na kaszel

Cebula ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze, a przygotowanie syropu cebulowego jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy drobno posiekać dwie duże cebule, następnie ułożyć je w szklanym naczyniu warstwami przesypując je cukrem. Naczynie wystarczy zostawić na 2-3 godziny w ciepłym miejscu, następnie zlać sok, dodać łyżkę miodu i sok z cytryny. Taki syrop można przechowywać w lodówce przez około 48 godzin, po tym czasie traci swoje właściwości.

2. Czosnek w walce z infekcjami

Czosnek, dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu może skutecznie pomóc w walce z przeziębieniem. Warto dodawać go do naszych posiłków lub pić przygotowany syrop czosnkowy. Potrzebne składniki to 2 ząbki czosnku, sok z cytryny, łyżka miodu i odrobina wody.

3. Płukanka ziołowa na ból gardła

Przy bólu gardła warto sporządzić płukankę ziołową i stosować ją kilka razy dziennie. Wystarczy zalać zioła wrzątkiem, po 20 minutach napar będzie gotowy. Można do tego wykorzystać szałwię łagodzącą stan zapalny oraz rumianek działający przeciwgorączkowo i napotnie.

4. Aromatyczne kąpiele i inhalacje odetkają nos

Ulgę przy zatkanym nosie przyniosą aromatyczne kąpiele w gorącej wodzie oraz inhalacje z dodatkiem olejków czy ziół. W tym celu wykorzystuje się solanki, olejki eteryczne oraz zioła o intensywnym zapachu. Inhalacje i gorące kąpiele pomagają bardzo szybko, ponieważ oddziałowują bezpośrednio na drogi oddechowe.

5. Zimne okłady na zbicie gorączki

Przy podwyższonej temperaturze ciała można zastosować chłodne okłady z zamoczonej w zimnej wodzie gazy. Efekt zostanie osiągnięty skutecznie przy przykładaniu zimnych okładów na miejsca takie jak nadgarstki lub kark.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.