Domowe sposoby

Czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Mało kto może powiedzieć, że całkowicie omijają go infekcje. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok, a nie wyłącznie jesienią czy zimą. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, aż 90 proc. osób dorosłych choruje przynajmniej raz w roku. Natomiast dzieci w wieku od 2 do 13 lat wszystkie przechodzą co najmniej jedną infekcję w roku. Przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić, z jakiego typu infekcją mamy do czynienia – wirusową czy bakteryjną?

Infekcja wirusowa czy bakteryjna

W zależności od źródła, specjaliści twierdzą, że nawet 90 proc. infekcji górnych dróg oddechowych to infekcje wirusowe. Najczęściej objawy związane z chorobą odczuwalne są przez 5 do 7 dni. Taka infekcja ma z reguły łagodny przebieg i trwa krócej niż stan zapalny, który został wywołany przez bakterie. Objawy infekcji wirusowej to przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, stan podgorączkowy, ból głowy, stawów, gardła, wodnisty katar czy zapalenie spojówek. W przypadku zakażenia wirusowego temperatura organizmu może być podwyższona, ale z reguły nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Choroba może mieć różny przebieg, w zależności od odporności organizmu oraz podjętego leczenia. Wirusy powodować mogą nie tylko opisane powyżej skutki, ale również mogą być przyczyną poważnych chorób, takich jak świnka, różyczka czy ospa wietrzna. Choć najczęściej w kontekście wirusów mówimy o chorobach górnych dróg oddechowych, to odpowiadają one także za wywołanie chorób skóry, układu nerwowego czy pokarmowego. Co istotne, w przypadku wirusów efektów nie przyniesie wprowadzenie antybiotykoterapii.

Po czym rozpoznać infekcję bakteryjną? Jej pierwszymi objawami są wysoka gorączka, zaczerwienienie i ból gardła. Chorobie często towarzyszą bóle brzucha, wymioty czy nudności oraz gęsty katar, który może przybrać kolor zielonożółty. Najczęściej infekcja bakteryjna trwa nie dłużej niż 14 dni. Może ona wystąpić jako powikłanie po wirusie, który osłabił organizm. W jaki sposób bakterie dostają się do organizmu? Część z nich znajduje się w powietrzu, innymi można zarazić się, spożywając zakażone pokarmy czy wodę. W przypadku, gdy objawy choroby nie ustępują, a wręcz nasilają się, wizyta u lekarza będzie konieczna, a leczenie może wymagać zastosowania antybiotykoterapii.  

Infekcja wirusowa i bakteryjna – różnice

Znamy już ogólną charakterystykę obu rodzajów infekcji. Wskażmy zatem najważniejsze różnice pomiędzy nimi. Infekcja wirusowa wiąże się ze stanem podgorączkowym, zaś bakteryjna objawia się wyższą temperaturą. W przypadku infekcji wirusowej, katar najczęściej jest wodnisty, zaś choroba wywołana bakterią charakteryzuje się katarem ropnym, żółtozielonym i gęstym. Objawy bakterii są nagłe – organizm od razu atakuje gorączka, ból gardła czy ból przy przełykaniu. W przypadku infekcji wirusowej największe nasilenie objawów następuje w 3–4 dniu od zarażenia. Infekcja wirusowa rozpoczyna się najczęściej od suchego kaszlu. Przy zakażeniu bakteryjnym, kaszel, o ile w ogóle się pojawia, jest mokry, z ropną wydzieliną, a gardło może być obrzęknięte. Dodatkowo na języku może wystąpić szary nalot.

Na pewno błędne jest stwierdzenie, że rodzaj infekcji można rozpoznać na podstawie barwy wydzieliny z nosa. Nawet lekarz może mieć problem z określeniem z jakim rodzajem infekcji ma do czynienia i wówczas kieruje pacjenta na badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości. 

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.