Grypa

Grypa – historia choroby

Według Hipokratesa, wielkiego lekarza starożytności, pierwsza epidemia grypy nastąpiła w roku 412 przed naszą erą. Począwszy od tej daty trujący powiew grypy omiata całą kulę ziemską w regularnych odstępach. Bardzo długo wierzono, że na grypę mają wpływ gwiazdy, a zwłaszcza ich ruchy, dlatego też aż do XVIII wieku nazywano ją influencą.

Grypa

Katar i zapchany nos

Większość ostrych schorzeń dróg oddechowych, jakie występują w okresach między epidemiami grypy, są to tzw. choroby przeziębieniowe lub inaczej nieżyty górnych dróg oddechowych. Ich nasilenie jest szczególnie wyraźne w porach zimnej i deszczowej,. Zwykle wystąpienie schorzenia związane jest z oziębieniem ciała, np. po długotrwałym przebywaniu w mokrym ubraniu czy przemoczeniu nóg.

Grypa

Zapalenie płuc przy zaziębieniu lub grypie

Zapalenie płuc (zwłaszcza wirusowe) może nadejść tak szybko, że czasami pojawia się równolegle z grypą lub przeziębieniem. Właśnie wirusowe zapalenie płuc jest potencjalnie najbardziej śmiertelnym powikłaniem, mogącym nastąpić w wyniku grypy lub zaziębienia. Ta wtórna infekcja rozwija się bardzo szybko i jako że nie jest bakteryjna, opiera się działaniu antybiotyków. Rozpoczęta w odpowiednim czasie kuracja […]