Grypa

Jak zapobiegać grypie?

Ponieważ na razie nie ma leku przeciwko grypie czy zaziębieniu, najlepszą metodą postępowania jest zapobieganie. Taka aktywna postawa w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa zachorowania. Dlatego postanowiliśmy przygotować informacje na temat domowych sposobów, metod ochrony przed grypą.

1) Częste mycie rąk
Jak najczęściej podczas dnia, najlepiej mydłem o działaniu dezynfekującym, jeśli nie ma mydła, to samo mycie rąk w gorącej wodzie jest lepsze niż nie mycie wcale. Należy myć się częściej, gdy ma się kontakt z osobami chorymi.

2) Nie zasłaniajcie ust rękoma, podczas kaszlenia
Jako, że zarazki przyczepiają się do skóry, tłumienie kaszlu lub kichania nie osłoniętą dłonią stwarza potencjalne niebezpieczeństwo przeniesienia tych zarazków na innych. Współcześni eksperci uważają, że większość zarażeń katarem odbywa się właśnie przez bezpośredni kontakt; choć z drugiej strony są też potwierdzone przypadki zarażenia drogą kropelkową (wirusy wskutek kaszlu dostają się do powietrza i mogą być wdychane przez innych).

3) Chusteczki jednorazowe
Używać jedynie jednorazowych chusteczek, które wyrzuca się zaraz po użyciu.Bawełniane chusteczki po użyciu i włożeniu z powrotem do kieszeni, są idealną przechowalnią dla zarazków. Zarówno wirusy grypy, jak i zaziębienia najlepiej rozwijają się właśnie w środowisku, gdzie nie ma światła, za to jest dużo wilgoci. Po każdym wydmuchaniu nosa należy umyć starannie ręce.

4) Nie dotykać twarzy
Wirusy grypy lub kataru wnikają do organizmu poprzez oczy, nos i usta. Dlatego też dotykanie rękoma do twarzy jest główną przyczyną zarażania się grypą lub katarem u dzieci. Co więcej, dorosłym też często się udaje zarazić w ten sposób, choć nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

5) Środki dezynfekujące

Należy być szczególnie czujnym w miesiącach zimowych, kiedy zaziębienia i grypa są w szczytowym okresie. Zarówno w pracy, jak i w domu, regularnie wycierajcie przedmioty często dotykane: telefony, przełączniki, biurka, naczynia i inne akcesoria w kuchni, zwłaszcza jeśli są one także używane przez chorego na grypę albo katar członka rodziny lub znajomego.

6) Częsta wymiana ręczników
Mokre ręczniki, podobnie jak szczoteczki do zębów, mogą stanowić swoistą przechowalnię żywych wirusów. Dlatego też, kiedy pierzecie brudne ręczniki, róbcie to w gorącej wodzie i najlepiej w proszku z dodatkiem wybielacza. Wybielacz bowiem zabija wszystkie zarazki.

7) Częste wietrzenie
Zachowanie odpowiedniej wilgotności w powietrzu jest często niedocenianym elementem walki z zaziębieniami lub grypą. Odpowiedni poziom nawilżenia jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej, która z kolei stanowi dla zarazków drzwi wejściowe do górnych dróg oddechowych. Kiedy wirus dostanie się do nosa, włosowate, ruchome rzęski, umieszczone na ściankach błony, przepychają go do lepkich, pokrytych śluzem przewodów nosowych. W ten sposób rzęski przetransportowują wirusy do układu limfatycznego, gdzie są one atakowane i zneutralizowane. Tak więc jeśli ścianki przewodów nosowych są zbyt wysuszone, błona śluzowa przestaje być odpowiednio nawilżona i rzęski nie mogą właściwie funkcjonować. To z kolei umożliwia atakującym zarazkom łatwiejsze wtargnięcie do naszego organizmu, a to jest równoznaczne ze zwiększonym wysiłkiem, jaki nasz system immunologiczny musi włożyć w obronę organizmu przed intruzami.

8) Spożywanie dużej ilości płynów
Należy pamiętać o codziennym spożywaniu dużej ilości wody, soków z owoców i ziołowych płynów pozbawionych kofeiny. W ciele człowieka jest prawie 75 procent wody. Każdy z naszych organów potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania i przeżycia. Woda w swoisty sposób przepłukuje organizm z różnych substancji i zasila w płyny odwodniony organizm Osoba dorosła potrzebuje dziennie 8 szklanek wody (1 szklanka = 250 g) lub innych płynów.

9) Spraj do nosa zawierająca sól
Prostym, nie medycznym sposobem na utrzymanie lub zwiększenie poziomu wilgotności i nawilżenia błony śluzowej nosa jest spraj zawierający sól. Sprajów tych należy używać, gdy czujecie w nosie podrażnienie lub nadmierne wysuszenie. W ten nie kosztowny sposób można wyczyścić swój nos z cząsteczek kurzu i zarazków, zachowując przy tym odpowiedni poziom nawilżenia błony śluzowej. Spraje takie mogą być szczególnie przydatne do zapobiegania grypie lub katarowi w takich miejscach jak samolot, gdzie pasażerowie oddychają tym samym, pozbawionym wilgotności powietrzem.

10) Oddychać raczej przez nos niż usta
Oddychanie przez usta może prowadzić do wysuszenia błony śluzowej w gardle, stanowiącej istotną linię obrony przed zaziębieniem i grypą. Należy zatem zadbać, aby ta linia obrony była zawsze w szczytowej formie.

11) Korzystanie z sauny
Poprzez regularne chodzenie do sauny dwa razy w tygodniu można zwiększyć swoją odporność na zaziębienia o około 50 procent. Badania przeprowadzone w Niemczech w 1989 roku udowodniły, że ci którzy korzystali z sauny dwa razy w tygodniu, ulegali przeziębieniu dwa razy rzadziej, niż ci którzy tego nie robili. Naukowcy nie są do końca pewni na czym polega pozytywna rola sauny w zapobieganiu grypie i przeziębieniom, ale przypuszcza się, że głównym czynnikiem jest tutaj wdychanie powietrza o temperaturze 80 i więcej stopni. Temperatura ta jest za wysoka dla wirusów grypy i kataru.

12) Spacery
Regularna dawka świeżego powietrza jest zalecanym sposobem na zachowanie zdrowia, zwłaszcza podczas chłodnej pogody, kiedy to centralne ogrzewanie wysusza powietrze wokół was i sprawia, że jesteście bardziej podatni na zarażenie wirusami.

Kiedy na dworze jest zimno, ludzie częściej zostają w domach i muszą oddychać wysuszonym powietrzem, w którym jest więcej stłoczonych zarazków. Można jednak zmniejszyć ich ilość poprzez otwieranie na parę minut okien i drzwi i wpuszczenie do domu świeżego, zimnego powietrza. Latem wietrzenie może mieć równie pozytywny wpływ jako sposób nawilżania powietrza, które bywa nadmiernie wysuszane przez urządzenia klimatyzacyjne.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

2 thoughts on “Jak zapobiegać grypie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.