Grypa to zakaźna, wirusowa choroba układu oddechowego. Zarażenie grypą następuje drogą kropelkową. Wyróżnia się trzy typy wirusa grypy: Wirus grypy typu A, wirus grypy typu B oraz wirus grypy typu C.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest grypa?
- Rodzaje, typy grypy
- Jakie są objawy grypy oraz jak ją leczyć
- Zapobieganie grypie
Rodzaje grypy według jej typów:
- wirus grypy typu A – występuje u ludzi i zwierząt, powoduje ciężkie zachorowania i może prowadzić do wystąpienia epidemii,
- wirus grypy typu B – występuje tylko u ludzi, powoduje ciężkie zachorowania i może prowadzić do wystąpienia epidemii,
- wirus grypy typu C – występuje u ludzi i świń, powoduje niewielkie infekcje o lekkim przebiegu.
Zazwyczaj zachorowanie na grypę wiąże się z wystąpieniem uciążliwych objawów, jednak często mają miejsce także poważne przypadki prowadzące do komplikacji, a niekiedy śmierci. Szczególnie narażone osoby to dzieci i osoby starsze, kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby zmagające się z innymi, dodatkowymi ciężkimi schorzeniami.
Grypa – objawy i leczenie
Grypa rozwija się w bardzo szybkim tempie i charakteryzuje się nasilonymi objawami. Do najczęściej występujących objawów grypy zalicza się:
- wysoka gorączka (powyżej 39 stopni),
- dreszcze,
- kaszel,
- ból głowy, mięśni i stawów,
- obniżone ciśnienie krwi,
- silne osłabienie organizmu.
Grypa bywa często mylona ze zwykłym przeziębieniem ze względu na podobne objawy, jednak ich nasilenie w przypadku zachorowania na grypę jest znacznie większe.
Leczenie grypy skupia się na łagodzeniu objawów, stosowaniu środków obniżających gorączkę i łagodzących kaszel.
Grypa – powikłania
Powikłania grypy występują w obszarze układu krążenia, oddechowego oraz nerwowego, a także mogą spowodować zapalenie lub niewydolność niektórych narządów. Niektórymi z powikłań w przebiegu choroby mogą być:
- zapalenie płuc i oskrzeli oraz wtórne bakteryjne zapalenie płuc,
- astma oskrzelowa,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie opon mózgowych,
- niewydolność nerek,
- zapalenie spojówek.
Profilaktyka grypy – szczepienia przeciw grypie
Wirus grypy z łatwością poddaje się mutacji, tworząc jednocześnie nowe odmiany wirusa. Najskuteczniejszą metodą w profilaktyce grypy oraz zapobieganiu wystąpienia powikłań są coroczne szczepienia przeciwko grypie. Ich skuteczność jest zależna od trafności przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia, która co roku określa nowe odmiany wirusa, a to determinuje skład obowiązujących szczepionek. Z reguły ich efektywność określana jest na 60-90% ochrony przed zachorowaniem jak i wystąpieniem powikłań.