Ciąża

Anemia w ciąży – czy stanowi realne zagrożenie dla życia dziecka?

Czujesz się w ciąży osłabiona? Nie masz sił, żeby wstać z łóżka, mimo że obowiązki czekają? Najchętniej spałabyś całą noc i cały dzień? To zapewne anemia, spowodowana niedoborem żelaza w organizmie. Anemia w ciąży zdarza się tak często, że wiele osób ją bagatelizuje, a nawet ignoruje. A to duży błąd! Może ona wywołać bardzo poważne skutki, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet to poronienia (1).

Anemia w ciąży – objawy, które powinny nas zaniepokoić

Ciało kobiety podczas ciąży ulega wielu zmianom. Jedną z nich jest ogromne zapotrzebowanie na żelazo, które wzrasta od drugiego trymestru ciąży. Jest to spowodowane dość intensywnym rozwojem dziecka oraz łożyska (1). Sygnałami alarmującymi o tym, że dopadła nas anemia w ciąży, są:

  • uczcie senności (lub bezsenność), osłabienie,
  • niepokój,
  • duszności,
  • kołatanie serca,
  • blada skóra (jeśli wcześniej nie należeliśmy do bladolicych),
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci (1),
  • bóle głowy,
  • spaczone łaknienie (ochota na takie produkty, które nie posiadają wartości odżywczej),
  • pieczenie języka,
  • zajady (2).

Objawy te są trudne do jednoznacznego zdiagnozowania, bo każdy z nich może mieć też inną przyczynę niezwiązaną z anemią w ciąży. Jeżeli więc zauważyliśmy kilka z wymienionych objawów, natychmiast należy udać się do ginekologa, który powinien skierować na badania krwi.

Skutki anemii w ciąży – co może się stać?

Czym dokładnie grozi anemia w ciąży? Z reguły niedobór białek układu odpornościowego może być powodem zwiększonej podatności na różnego rodzaju choroby (1). Zdecydowanie łatwiej będzie nam wtedy złapać grypę czy zwykłe przeziębienie.

Jednak anemia w ciąży może mieć tragiczniejsze konsekwencje. Niestety, jeśli nie zainterweniujemy w odpowiednim momencie lub całkowicie zignorujemy objawy, może to mieć negatywny wpływ na przebieg całej ciąży. Istnieje też ryzyko przedwczesnego porodu. Nasze maleństwo urodzić się może np. z niską masą ciała (2) – z pewnością wpłynie na jego dalszy prawidłowy rozwój. Dodatkowo niedotlenienie ważnych dla życia narządów, czyli również macicy, zmniejsza zdolność adaptacyjną ciała kobiety ciężarnej. Opóźnia się przez to rozwój macicy, która nie nadąża za szybko rosnącym dzieckiem. Taka sytuacja prowadzić może nawet do utraty ciąży (1). Tłumaczenie braku ochoty na jakąkolwiek życiową aktywność, swoim wyjątkowym stanem – to najgorsze, co można zrobić. Warto o tym pamiętać!

Więcej o ciąży przeczytasz na adamed.expert. 

Przypisy:

  1. Falkowska A, Ostrowska L. Niedokrwistość u kobiet ciężarnych. Nowa Medycyna. 2010;3:96-103.
  2. Sikorski T, Marcinowska-Suchowierska E. Problemy hematologiczne u ciężarnych w praktyce lekarza rodzinnego. Postępy Nauk Medycznych. 2010;5: 391-407.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.