Ciąża

10 rzeczy które powinnaś wiedzieć przed drugą ciążą

Planujesz drugie dziecko i wydaje się Tobie, że wszystko odbędzie się tak samo jak za pierwszym razem? Nic bardziej błędnego – druga ciąża może zaskoczyć Ciebie i Twoją rodzinę znacznie bardziej niż się tego spodziewasz, dlatego w celu uniknięcia przykrych niespodzianek przeczytaj nasz krótki poradnik.

  1. Nie ma dwóch takich samych ciąż. Jeżeli Twoja pierwsza ciąża i poród przeszły podręcznikowo nie oznacz to, iż stanie się tak samo za drugim razem. Przygotuj się do tego że poranne nudności mogą potrwać nawet kilka miesięcy.
  2. Jeżeli za pierwszym razem zaszłaś w ciążę bez żadnych problemów, drugi raz może okazać się już trochę bardziej skomplikowany i zanim poczniecie drugiego potomka będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. W przypadku długiego okresu czasu dodatkowym utrudniającym elementem wpływającym na podjęcie decyzji o drugiej ciąży, może być zbyt duża różnica wieku pojawiająca się między dziećmi.
  3. Większości rodziców wydaje się, że ich dzieci będą podobne do siebie, jak dwie krople wody – nie zdziw się więc jeżeli okaże się, że w rzeczywistości są zupełnie inne, zarówno pod względem wyglądu i charakteru.
  4. Jeżeli w przypadku pierwszego dziecka miałaś względny spokój i przespane nocki za sobą może się to diametralnie zmienić – drugi potomek nie musi wykazywać się tak dużym zrozumieniem dla naturalnych potrzeb swoich rodziców.
  5. W odróżnienie do poprzedniego punktu – trudne początki z pierwszym dzieckiem zdecydowanie wpłyną pozytywnie na ewentualne niespodzianki podczas drugiej ciąży. Czym mniej rzeczy może ciebie zaskoczyć tym lepiej, dlatego planując więcej niż jedno dziecko, rób wszystko by zaprawić się w trudnym boju już za pierwszym razem.
  6. Drugie dziecko z całą pewnością wywróci do góry nogami świat, który zdążyłaś już sobie poukładać po pierwszej ciąży. Musisz być zatem przygotowana na kolejną zmianę stylu swojego życia – pamiętaj o tym, że wychowanie dwójki dzieci jest trudniejsze niż jedynaka, dlatego też nie bój się w początkowym okresie prosić o pomoc swoich bliskich.
  7. Przed podjęciem decyzji o drugim dziecku nie zapominaj o tym, że masz już jedno, dla którego moment przyjścia na świat brata lub siostry będzie równie trudny jak dla Ciebie. Nie zapominaj o nim nawet jeżeli będziesz bardzo zmęczona i postaraj się poświęcić mu zawsze odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia.
  8. Dzieci to spory wydatek dlatego też planując drugie dziecko, dbaj o to by rzeczy które kupiłaś dla swojego pierwszego bobasa można było wykorzystać w trakcie i po drugiej ciąży.
  9. Posiadanie dwójki dzieci to zdecydowanie dwa razy więcej pracy, jednak nic nie zastąpi im braterskich więzi, które się między nimi narodzą. Warto zatem zdecydować się na drugiego potomka i wykorzystać całe doświadczenie z poprzedniej ciąży.
  10. Jeżeli wydaje się Tobie, że nie jesteś gotowa na drugie dziecko, ale zaczynasz o tym myśleć to znak że mylisz się. Może to tylko oznaczać, że pragniecie drugiego dzidziusia i nie ma się nad czym zastanawiać.
Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.