Czy masz wadę wzroku, dlatego szukasz zabiegu podczas którego specjaliści wykonają korekcję wady wzroku? Jedną z możliwości jest przeprowadzenie refrakcyjną wymianę soczewki. Dlaczego warto zdecydować się na niego? Sprawdzamy poniżej.
Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki (RTL) jest zabiegiem, z którego mogą skorzystać pacjenci w wieku od 40 roku życia do 45 roku życia. Powodów dla których może być przeprowadzany zabieg jest wiele. Oto najczęściej wymieniane:
- Zaburzenia budowy oka np. zbyt długa gałka oczna, zbyt płaska rogówka
- Presbiopia, czyli z starczowzrocznością
- Hyperopia, czyli nadwzrocznością
- To także zabieg, który jest polecany osobom wykluczonym z zabiegów laserowej korekcji wzroku
- Zaćma.
Dlaczego warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki?
RLE jest zabiegiem szerszym zastosowaniu podczas korekcji wad wzroku niż zabiegi laserowe. Efekt, który jest uzyskany w jego przypadku znacznie lepszy. Przy większych wadach wzroku nie powoduje indukowania, czyli aberracji optycznych, które wiążą się z pogorszeniem widzenia kontrastu. Doprowadzają także do gorszego widzenia nocą, zniekształceniami i deformacją kształtów. Zabieg wszczepienia soczewki trójogniskowej pozwala na obniżenie ryzyka wystąpienia zaćmy, która dotyczy osób powyżej 70 r.ż.
Jak przeprowadzany jest zabieg RLE?
Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wymieniana jest soczewka, która jest przyzierna. Oznacza to, że nie rozpoczęły się jeszcze zmiany z rozwojem np. zaćmy. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem wewnątrzgałkowym. Są to soczewki wieloogniskowe o trzech ogniskach tzw. trójogniskowe.
Jakie soczewki są wykorzystywane podczas zabiegu RLE?
Załącznik:
lekarka.jpg
Podczas przeprowadzanego zabiegu wykorzystywane są różne rodzaje soczewek. Do najpopularniejszych należą: soczewki trójogniskowe oraz soczewki EDOF. Dlaczego? Soczewki trójogniskowe działają w sposób zbliżony do ludzkiego oka. To sprawia, że zapewniają dobre widzenie w całym zakresie odległości z bliska i z daleka. Korzyścią z ich stosowania jest także to, że pozwalają na korekcję astygmatyzmu. Natomiast soczewki EDOF to tzw. soczewki o wydłużonej głębi. Ich zaletą jest to, że pacjent widzi z dobrą ostrością wzroku w dali oraz na odległości pośrednie.
Jakie wymagania muszą spełnić pacjenci, aby zostali zakwalifikowani do zabiegu?
Przed wykonaniem zabiegu RLE, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Podczas niego poznaje oczekiwania pacjenta pod względem spędzania czasu. Następnie sprawdza anatomię oka, czy jego struktury są zdrowe. Na podstawie zebranych informacji lekarz jest w stanie określić to, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.
Badanie kwalifikacyjne jest bardzo dokładne i obejmuje ocenę oka od rogówki, przez tęczówkę, po źrenicę i stan soczewki. Podczas niego sprawdzany jest także aparat więzadłowy.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wykonuje badanie krwi, dzięki niemu może sprawdzić to, czy pacjent choruje na choroby przewlekłe.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg wszczepienia soczewki trójogniskowej jest szybki i bezbolesny. Trwa około 15 minut. Przeprowadzany jest po wykonaniu znieczulenia miejscowego, dlatego podczas zabiegu pacjent jest cały czas przytomny i pozostaje w kontakcie z lekarzem. Po przeprowadzonym zabiegu nie zakłada się opatrunku, a odpoczynek trwa około 2 godzin. Po upływie doby od zabiegu pacjent widzi z wyraźną poprawą, to sprawia, że rehabilitacja oka trwa naprawdę krótko.