Zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego
Obie te choroby mają ze sobą wiele wspólnego. Charakteryzują się stanie zapalnym występującym w obrębie ucha: przy zapaleniu zewnętrznym choroba dotyka przewodu słuchowego i uważa się, że wynika ze zniszczenia gruczołów łojowych, które nie produkują ochronnej woskowiny. Przy uchu środkowym stan zapalny dotyka błony śluzowej i elementów ucha środkowego: w jamie bębenkowej pojawia się ropna wydzielina, a zakażenie może szerzyć się nawet na nos i gardło.
Ból ucha i inne objawy zapalenia ucha
Najczęstsze przy zapaleniu ucha zewnętrznego jest uczucie swędzenia oraz ból podczas dotykania ucha lub przeżuwania. Towarzyszy temu napięcie skóry i napięcie rozpierania. Poza tym zdarzają się bóle głowy, gorączka i dreszcze. Może się pojawić także wyciek z ucha.
Przy zapaleniu ucha środkowego najczęstszy jest pulsujący, nasilający się wieczorem i we śnie ból ucha. Podobnie jak przy uchu zewnętrznym częste jest uczucie pełności w uchu, zdarza się upośledzenie słuchu, a ¼ pacjentów dotyka gorączka. Podobnie jak przy uchu zewnętrznym zdarzyć się może wyciek ropy z ucha.
Ile trwa leczenie zapalenie ucha?
Zapalenie ucha zewnętrznego leczy się miejscowo i trwać może ono około tygodnia. Jeśli choroba nie ustępuje, wówczas podejmuje się leczenie ogólne antybiotykami.
Nieco inaczej jest z zapaleniem ucha środkowego. Tu leczenie może trwać nawet 3 tygodnie – po wyleczeniu konieczne mogą być dodatkowe badania diagnostyczne, które potwierdzą, że ze słuchem wszystko jest w porządku. Zdarza się bowiem, ze zapalenie ucha środkowego przechodzi w stan przewlekły, a to może powodować ryzykowne powikłania.
Antybiotyk na zapalenie ucha
W leczeniu zapalenia ucha stosuje się amoksycylinę – samodzielnie lub z kwasem klawulonowym. Do najpopularniejszych preparatów tego antybiotyku zaliczyć można Amotaks, Duomox czy Hiconcil. W leczeniu osób uczulonych na amoksycylinę można stosować cefalosporyny. Zdarza się też, że konieczny jest zabieg nacięcia błony bębenkowej czy odsysanie wydzieliny i złuszczonego nabłonka z przewodu słuchowego.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
W razie bólu ucha warto podjąć też domowe działanie, które pomoże uśmierzyć go i powstrzyma rozwój choroby zanim da się dostać do laryngologa.
Czosnek i cebula na ból ucha
Zawarta w nim allicyna jest w stanie w ciągu 8 godzin unieszkodliwić szczepy bakteryjne odpowiedzialne za infekcje ucha. Wystarczy obrane i lekko rozgniecione ząbki czosnku włożyć do ucha, co pozwoli też uśmierzyć ból. Ucho można tez smarować sokiem z cebuli.
Soda na zapalenie ucha
Soda oczyszczona w leczeniu bólu ucha pomoże oczyścić uszy, zmiękczy woskowinę i uchroni przed mikroorganizmami. Wystarczy łyżeczkę sody rozpuścić w szklance wody, a potem kilka kropli mieszanki zaaplikować do ucha, usuwając wypływający nadmiar.
Rozgrzana oliwa z oliwek
Kilka kropel rozgrzanej oliwy z oliwek należy wpuścić do ucha za pomocą zakraplacza. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie. Oliwa działa rozgrzewająco, dzięki czemu pomoże uśmierzyć ból ucha.
Podsumowanie
Zapalenie ucha jest niezwykle niekomfortowym schorzeniem. Powoduje nieprzyjemny ból ucha i wiele innych dolegliwości, jednak odpowiednio leczone mija bardzo szybko. Warto zasięgnąć porady lekarza, by wyleczyć zapalenie ucha maksymalnie szybko. Zaleci on odpowiednie leki, z których większość da się znaleźć w ofercie apteki internetowej liki24.pl.