Medycyna

Urządzenia do leczenia bezdechu nocnego

Urządzenia do leczenia bezdechu sennego stają się coraz bardziej dostępne. Nic dziwnego. Obturacyjny bezdech senny jest stosunkowo często występującą dolegliwością – mimo że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę chorobę.

Obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) medycyna zajmuje się od niedawna. Ponadto, zdecydowana większość pacjentów nie została jeszcze zdiagnozowana i objęta opieką m.in. z uwagi na skryty przebieg choroby.

Objawy bezdechu sennego są często bagatelizowane

Podczas gdy u zdrowego człowieka w czasie snu dochodzi do naturalnego, niegroźnego spadku napięcia mięśni, u cierpiących na OBS dochodzi do zapadania się języka i gardła. W wyniku tego pojawia się niepełny lub zupełny brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe i uczucie duszenia się.

Klinicznie istotny bezdech występuje u około 4–10 proc. dorosłych mężczyzn i 2–4 proc. kobiet. Szacuje się jednak, że może na niego cierpieć nawet ok. 20 proc. dorosłych mężczyzn i blisko 5 proc. kobiet. Objawy choroby – m.in. głośne nieregularne chrapanie, nagłe wybudzenia ze snu, potrzebę oddawania moczu w nocy czy nasiloną senność podczas dnia – odczuwa tylko co piąty z nich.

Urządzenia do leczenia bezdechu

Leczenie bezdechu nocnego jest coraz łatwiejsze. Dzięki technologii i najnowszym urządzeniom, OBS można leczyć nie tylko w warunkach szpitalnych, instytucjonalnych, ale również domowych.

Na rynku dostępne są urządzenia takie jak pomocne na bezdech aparat – leczący bezdech CPAP (Continous Positive Airway Pressure) i maska na bezdech.

W nocy, podczas snu pacjenta, aparat wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych i dostarcza powietrze na stałym, określonym przez lekarza poziomie. Z kolei odpowiednio dopasowana maska pozwala na uzyskanie odpowiedniej skuteczności leczenia. Sprawdź najnowsze modele aparatów: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty

Bezdech senny przyczyną wypadków drogowych

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego jest istotne nie tylko dla samego chorego, ale i jego otoczenia. Osoby cierpiące na bezdech senny zasypiają przed monitorem, podczas opieki nad dziećmi, a także… za kierownicą. W związku z tym, osobom nie leczącym tej dolegliwości odbierane jest prawo jazdy. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych jest bowiem senność, a – jak wynika z badań prowadzonych na świecie – jedną z głównych przyczyn senności kierowców jest bezdech senny.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.