Rezonans magnetyczny, czyli dokładnie obrazowanie metodą rezonansu magnetyczne to metoda dzięki której można wykryć różnego rodzaju zmiany chorobowe w tkankach. Dowiedz się więcej na temat tej metody.
Rezonans magnetyczny – jak działa?
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest wykonywane przede wszystkim do diagnozowania oraz wykrywania różnego rodzaju zmian chorobowych w tkankach (szczególnie tych do których ciężko dotrzeć w inny sposób). Przykładem może być m.in.
– badanie serca, mózgu oraz mięśni
– zmiany tkanek miękkich
– choroby układu kostno-stawowego
– patologie w układzie sercowo-naczyniowym
– guzy (w tym guzy serca oraz guzy płuc)
– nowotwory w układzie rozrodczym (kobiety oraz mężczyźni)
Tak naprawdę aparat do rm można wykorzystać podczas badania całego ciała. Do określenia stosuje się wiele skrótów dotyczących rezonansu magnetycznego m.in.:
– MR (magnetic resonance)
– NMR (nuclear magnetic resonance)
– MRI (magnetic resonance imaging)
– RM (rezonans magnetyczny)
Ale w jaki sposób działa rezonans magnetyczny? Podczas obrazowania jest wykorzystywane zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Badanie jest zupełnie bezbolesne oraz w pełni bezpieczne, pacjent zostaje umieszczone na stole, który znajduje się w samym centrum RM, ważne, aby nie ruszał się podczas całego badania, ponieważ może to wpłynąć na wyniki badania (jedna sekwencja trwa od 3 minut, w niektórych przypadkach nawet do 10). Podczas badania (rezonans magnetyczny) wykorzystywane są różnego rodzaju magnesy, które wytwarzają różnolite natężenia pola. Moc magnesu wpływa na jakość i precyzję badania (im mocniejszym tym wynik badania jest dokładniejszy).
Aparat do rm (rodzaje skanów)
Badanie rezonansem magnetycznym może być wykonane w różnego rodzaju sekwencjach. Po kilku zmianach w parametrach obrazów osoba przeprowadzająca badanie może uzyskać odrębne dane (obrazowanie można podzielić w następujący sposób):
– obrazowanie dyfuzyjne (ten rodzaj mierzy przede wszystkim dyfuzję molekuł (wody) w tkance)
– obrazy T1-zależne
– obrazy T2-zależne
– flair (fluid-attenuated inversion recovery)
Aparat do rezonansu magnetycznego znajduje się w wielu placówkach szpitalnych w Polsce, badanie jest jednak przeprowadzanie dopiero po indywidualnej diagnozie i skierowaniu lekarza. Więcej informacji na temat rezonansu magnetycznego znajdziesz na stronie producenta Philips Healthcare: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/magnetic-resonance