Medycyna

Kwas azelainowy ratunkiem dla skóry trądzikowej

Zmagasz się z trądzikiem? Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nieestetycznymi plamami na twarzy? Dowiedz się o właściwościach kwasu azelainowego i jego wpływu na cerę.

Działanie kwasu azelainowego

Kwas azelainowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. To naturalnie występujący w przyrodzie kwas dikarboksylowy, który posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany jest samodzielnie, a także w różnego rodzajach preparatach – leki, kosmetyki. Kwas ten normalizuje procesy takie jak:

  • trądzik,
  • nadmierne rogowacenie naskórka,
  • produkcja łoju – likwidowanie wolnych kwasów tłuszczowych powodujących błyszczenie się cery.

Kosmetyki z kwasem azelainowym są szczególnie przeznaczone dla osób zmagających się z trądzikiem zwykłym i różowatym, a także z przebarwieniami skóry. Kremy z kwasem azelainowym dedykowane są osobom w każdym wieku i stanowią samodzielną kurację dla cery problematycznej. Dodatkowo chronią skórę przed działaniem wolnych rodników. Preparaty z kwasem azelainowym zapobiegają także zatykaniu się porów i powstawaniu zaskórników.

Wyrównanie kolorytu skóry

Kwas azelainowy stanowi wsparcie przy melanodermii – chorobie, która objawia się ostro odgraniczonymi brązowymi plamami na twarzy. Schorzenie związane jest ze stanami takimi jak ciąża, menopauza czy przewlekła choroba wątroby. Najczęściej występuje u kobiet. Kwas azelainowy pomaga w wybielaniu przebarwień i wyrównywaniu kolorytu skóry.

Kuracja kwasem azelainowym

Kwas azelainowy stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych do cery problematycznej. Pomimo tego, że agresywnie działa na bakterie i zanieczyszczenia, to łagodnie pielęgnuje Twoją skórę, pozostawiając ją matową i odżywioną. Stężenie kwasu zawarte w kosmetykach nie powoduje podrażnień i nie wysusza Twojej skóry. Preparaty przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. W ofercie firmy Arkana znajdziemy maści, kremy, a także tonik z kwasem azelainowym.

Peeling azelainowy u kosmetyczki

Peeling azelainowy wykonany u kosmetyczki przynosi szybsze i bardziej widoczne efekty. Wynika to z wyższego stężenia kwasu. Na tydzień przed zabiegiem nie można stosować żadnych zabiegów złuszczających, woskowania i depilacji. Po wykonanym peelingu kwasem azelainowym należy stosować silną ochronę przeciwsłoneczną, a także pielęgnację domową zleconą przez kosmetyczkę. Po kuracji kwasem w gabinecie kosmetycznym może pojawić się pieczenie i świąd. Stanowi to jednak normalną reakcję organizmu i nie jest powodem do obaw.

Ostrożność i przeciwwskazania

Kwas azelainowy można stosować z innymi kosmetykami do pielęgnacji i makijażu. Ważne, by preparaty nie zapychały porów i nie powodowały stanów zapalnych. Przy cerze trądzikowej należy unikać kosmetyków z alkoholem, a także zwykłego mydła, które mogą zwiększyć podrażnienia wynikające ze stosowania kwasu azelainowego. Tego rodzaju kwas może być stosowany przez cały rok, ponieważ nie wykazuje działania fotouczulającego. Nie ma także żadnych przeciwwskazać dotyczących stosowania kwasu w ciąży. Należy jednak zrezygnować z niego podczas karmienia piersią. Dodatkowo jeżeli posiadasz ciemną karnację, uważnie obserwuj swoją skórę. Kwas azelainowy posiada bowiem silne właściwości wybielające.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.