Medycyna

Kryteria doboru implantów stomatologicznych

Rodzaj stosowanych implantów stomatologicznych zawsze powinien być uzależniany od uwarunkowań anatomicznych pacjenta oraz jego indywidualnych potrzeb. Jakie czynniki brane są pod uwagę przy wyborze konkretnego typu wszczepów?

Dobór optymalnego implantu

Rodzaj implantu stomatologicznego jest ściśle uzależniony od kształtu kości, a także jej dostępności oraz ilości wolnej przestrzeni. Znaczenie ma również odległość między luką po zębie utraconym, a pozostałymi zębami sąsiadującymi. Pod uwagę należy wziąć formę planowanej odbudowy oraz dostępność czasu przeznaczonego na leczenie. Dla pacjentów szczególnie istotny pozostaje także zamierzony efekt estetyczny. Dzięki szerokiej dostępności systemów implantologicznych, możliwe jest dobranie idealnie dopasowanych elementów. Najlepiej powierzyć to lekarzom ekspertom od implantologii stomatologicznej, polecam sprawdzić ofertę na: stomatologia-impla.pl/implanty/.
Proces ich wszczepienia przebiega w sposób całkowicie bezpieczny, a na dodatek zapewniający wysoką efektywność. Przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest tomografia komputerowa, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu tkanek. W ten sposób można określić lokalizację najbardziej istotnych struktur anatomicznych, a tym samym zacznie trafniej dobrać optymalny implant.

Dobre warunki kostne

Jeżeli pacjent posiada dobre warunki kostne, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie standardowych implantów. Zabieg przeprowadzany z ich udziałem przebiega najsprawniej, a poszczególne tkanki są w stanie zagoić się bardzo szybko. Aby dodatkowo przyspieszyć leczenie, zastosować można implanty stomatologiczne ulegające osteointegracji. Posiadają one zmodyfikowaną powierzchnię, która dodatkowo stymuluje powierzchnię tkanki kostnej. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas gojenia – z dwóch kwartałów w przypadku elementów standardowych do zaledwie kilku tygodni. Po upływie tego czasu, na implanty może zostać założona korona protetyczna.

Zanik kości

Jeżeli braki w uzębieniu nie zostaną w porę uzupełnione, z czasem może dojść do niebezpiecznego zaniku kości. Implanty zębowe są jednak w stanie zahamować ten proces. W przypadku bardzo małej ilości pozostałej kości, wykorzystywane są krótkie wszczepy. Wyróżniają się rozbudowaną strukturą boczną, która pozwala na uzyskanie optymalnej stabilizacji implantu. Nie jest dzięki temu konieczne wykonywanie zabiegów dodatkowych, odbudowujących kość. Jeżeli jednak przeprowadzenie takiego działania okaże się niezbędne, dobrym rozwiązaniem mogą być implanty ulegające skuteczniejszej integracji z kością. Uzupełniane są odpowiednim materiałem syntetycznym, który przyspiesza proces gojenia się tkanek i znacząco zwiększa efektywność leczenia.

Wady zgryzu i wąskie przestrzenie między zębami

Pacjenci zmagający się z nadmiernym przesunięciem zębów, zwykle kierowani są przed zabiegiem wszczepiania implantu na leczenie ortodontyczne. Jeżeli wada zgryzu jest poważna, najlepiej sprawdzają się specjalnie zaprojektowane elementy – wszczepiane jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas leczenia, a także zwiększa jego skuteczność.

Jeżeli jednak miejsca po ubytkach nie są uzupełniane przez zbyt długi czas, może dojść do przechylania się zębów sąsiednich w stronę pustego obszaru. Wszczepienie implantów tradycyjnych jest wówczas utrudnione, ponieważ przestrzeń między zębami okazuje się zbyt ciasna. W takiej sytuacji wskazane jest wprowadzenie wszczepów o specjalnej, wąskiej strukturze. Dwufazowe implanty najnowszej generacji mają szerokość zaledwie 3 mm, ale zapewniają jednocześnie maksymalną stabilność i wystarczającą wytrzymałość.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.