Medycyna

Materac na ból pleców i karku – jaki wybrać?

Każda noc i sen powinny przynosić odpoczynek i regenerację. Wiele osób niestety zamiast poczucia wyspania, po przebudzeniu odczuwa ból kręgosłupa. Nie warto tego bagatelizować – jak najszybciej należy poszukać przyczyny porannych dolegliwości. Bardzo często jest nią źle dopasowane podłoże snu, które nie zapewnia właściwego wsparcia przyczyniając się tym samym do narastania problemów zdrowotnych. Właściwy materac może nie tylko załagodzić bóle pleców, ale również im zapobiec.

Dlaczego rano bolą plecy?

Jeżeli ból pleców lub karku dokucza nam w szczególności po przebudzeniu i mija samoistnie w ciągu dnia, to dostateczny dowód na to, że winne jest nieodpowiednio dobrane podłoże. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – najczęściej chodzi o źle dobraną twardość. Materac zbyt miękki powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, które w dłuższym czasie może nawet doprowadzić do uszkodzeń poszczególnych dysków. Sen na zbyt miękkim materacu ponadto całą noc zmusza do wytężonej pracy mięśnie, które starają się utrzymać ciało w stabilnej pozycji. Zbyt twardy materac z kolei mocno obciąża górne i dolne odcinki kręgosłupa, co może skutkować powstaniem trwałych wad postawy. Dodatkowo twarde podłoże uniemożliwia swobodny przepływ krwi między tkankami i powoduje drętwienie kończyn. W obu przypadkach rezultatem jest więc nie tylko ból oraz niewyspanie, ale przede wszystkim ryzyko powstania poważnych dla zdrowia dolegliwości i schorzeń.

Jaki materac na bolące plecy?

Wybierając materac, który ma ograniczyć dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa, należy kierować się kilkoma ważnymi kwestiami – dobór właściwej twardości to bowiem nie wszystko. Jeśli nasz materac w szczególności ma służyć profilaktyce bólu, powinniśmy rozważyć zakup takiego modelu, który w swoim wnętrzu będzie posiadał rozwiązania sprzyjające zdrowemu snu. Przede wszystkim materac na bolące plecy powinien być wyposażony w 7 stref twardości, które będą zapewniać podparcie dopasowane do potrzeb poszczególnych partii ciała. Oznacza to, że biodra otrzymają inne wsparcie, niż ramiona czy nogi. Celem takiego profilowania w materacu jest utrzymanie kręgosłupa w linii prostej i maksymalne rozluźnienie mięśni, dzięki czemu rano budzimy się wypoczęci i zrelaksowani. Co jeszcze powinno znaleźć się we wnętrzu materaca na bolące plecy? Przede wszystkim warto wspomnieć o piance termoelastycznej – wynalazku, który zrewolucjonizował podejście do zdrowego snu. Dzięki wyjątkowej właściwości, jaką jest umiejętność reagowania na temperaturę ciała, podłoże wykonane z tego tworzywa jest w stanie idealnie dopasować się do naturalnych krzywizn ciała człowieka, zapewniając mu optymalne wsparcie na całej jego długości i niwelując wszelkie uciski.

Materace SleepMed na bóle kręgosłupa

Gdy wiadomo już, jakie właściwości powinien posiadać materac zapobiegający bólom kręgosłupa, należy zadać sobie pytanie, w jakich modelach można znaleźć te cechy. Światowy koncern Hilding Anders, tworząc nowe produkty dla firmy EMBE oferowane pod marką SleepMed, w szczególności miał na uwadze osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami i dolegliwościami bólowymi. Każdy komponent był dokładnie przemyślany i dobierany w taki sposób, by uzyskać produkt o właściwościach zdrowotnych. W efekcie materace SleepMed wyposażono zarówno w 7 stref twardości, jak i piankę termoelastyczną VitaRest, którą dodatkowo rekomenduje się osobom, które posiadają problemy z prawidłowym krążeniem. Co więcej, wszystkie materace SleepMed posiadają jeszcze jedną, szczególną i rzadko spotykaną cechę – dają możliwość regulacji twardości, co pozwala na swobodę w dopasowywaniu podłoża tak często, jak tylko odczuwa się taką potrzebę. Łącznie można uzyskać nawet 8 różnych powierzchni!

Liczne przypadki wskazują na to, że zmiana materaca na taki, który daje właściwe wsparcie dla kręgosłupa i niweluje uciski, pozwala znacząco ograniczyć lub nawet wyeliminować bóle pleców i szyi związane z niewłaściwie dobranym materacem. Jeśli więc dolegliwości bólowe nie dają nam w nocy spać, powodując rozdrażnienie i niewyspanie kolejnego dnia, warto czym prędzej rozważyć zakup materaca o właściwościach opisanych powyżej.

Hilding Anders – jeden z kluczowych producentów materacy i łóżek w Polsce. Jego działalności z niemal 100-letnią tradycją przyświeca jeden, najważniejszy cel: zapewniać zdrowy i komfortowy sen. Stały rozwój, innowacyjne podejście do produkcji materacy, wysoka staranność wykonania – to najlepsze określenia działalności tego koncernu. Dzięki szerokiemu wachlarzowi oferowanych marek i produktów, każdy z klientów jest w stanie znaleźć produkt najbardziej odpowiadający jego potrzebom.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.