Medycyna

Kolorowa odzież medyczna – kto powinien ją nosić?

Najmłodsi pacjenci przychodni lekarskich i szpitali często odczuwają strach. Dlatego personel oprócz kwalifikacji do leczenia musi również posiadać umiejętności wzbudzenia w nich pozytywnych emocji. Pomóc może w tym ich wizerunek, a konkretnie kolorowa odzież medyczna, która nasunie dzieciom przebywającym w szpitalu lub przychodni wesołe skojarzenia.

Jak wywołać pozytywne emocje?

Dziecięce oddziały szpitalne już od dawna wyróżniają się spośród pozostałych tym, że ich wystrój jest pełen znacznie cieplejszych i weselszych kolorów, niż pozostałe miejscach szpitala. Celem takich aranżacji jest oczywiście zniwelowanie stresu i strachu u najmłodszych pacjentów oraz zapewnienie im pełnego komfortu psychicznego. Cieplejsze kolory, obrazki na ścianach oraz niekiedy nawet zabawki, pozwalają chorym dzieciom zapomnieć o leczeniu i przybliżają im wystrój ich własnych pokoi, dzięki czemu poczucie ich bezpieczeństwa znacznie się poprawia.

Wizerunek personelu pasujący do wystroju oddziału

Wystrój oddziału warto podkreślić również wizerunkiem personelu. Lekarze i pielęgniarki również powinni przy każdym kontakcie z najmłodszymi pacjentami napawać im pozytywnymi emocjami. Oprócz uśmiechu i pozytywnego podejścia pomoże im w tym kolorowa odzież medyczna, na której nadrukowane mogą być wesoła zwierzątka, zabawki lub inne wzbudzające u dzieci radość przedmioty lub stworzenia. Podczas kontaktu z tak ubranym personelem duża część uwagi dzieci z pewnością skupi się na radosnych nadrukach na ich fartuchach medycznych.

Kolorowa odzież medyczna – nie tylko na oddziały dziecięce

W służbie zdrowia kolorem dominującym była przez długi czas biel. Barwa ta nasuwa skojarzenia z czystością i sterylnością, na których zależy przecież każdemu leczonemu pacjentowi. Jednak w oparciu o dokonania psychologii, które mówią o tym, jakie wrażenia wywołują w nas poszczególne barwy, zaczęto ubierać personel medyczny również w uniformy w innych kolorach. Dlatego na szpitalnych oddziałach można zobaczyć personel ubrany w różnokolorowe fartuchy medyczne. Jakie barwy występują na medycznych fartuchach?

  • Niebieski – symbolizuje intelekt i opanowanie. Są to cechy wymagane od chirurgów, którzy muszą wykonywać swoją pracę niezwykle precyzyjnie. Właśnie dlatego na oddziałach chirurgicznych personel często wybiera właśnie ten kolor odzieży medycznej. Ponadto niebieski wzbudza zaufanie i szacunek, w związku z czym wybierają go ordynatorzy oddziałów.
  • Zielony – ta barwa przywraca spokój i równowagę. Stąd często wykorzystuje się ją na oddziałach ortopedycznych, gdzie pacjenci musza wykazywać się cierpliwością i uporem w dążeniu do odzyskania sprawności.
  • Czerwony – jest to kolor alarmowy. Nasuwa skojarzenia z niebezpieczeństwem oraz pełną gotowością do działania. Nietrudno zatem spotkać ubrany w czerwoną odzież medyczną personel oddziałów ratunkowych.
  • Różowy/fioletowy – są to ciepłe kolory, które wzbudzają zaufanie i łagodzą nastrój. Oczekują tego przede wszystkim rodzące kobiety, dlatego na oddziałach położniczych personel często wybiera właśnie ten kolor fartuchów.
Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.