Porady

Żyć zdrowo – czyli jak?

Każdy ma prawo żyć według własnego uznania. Nie ma sztywnych reguł jak ma postępować. Każdy jest odpowiedzialny za swoje życie. Aby życie było ciekawe i szczęśliwe trzeba żyć zdrowo. Co to znaczy? Znaczy to, że należy uwzględnić potrzeby organizmu. Jest on przecież skomplikowaną maszyną i dla dobrego funkcjonowania musimy dostarczać mu energii, witamin, soli mineralnych. Musi być on czysty i chroniony. Człowiek chcący jak najdłużej zachować swój organizm sprawnym powinien prowadzić zdrowy styl życia.

Aby ciało mogło dobrze funkcjonować potrzebuje codziennej dawki energii. To dobrze przygotowane śniadanie jest taką stacją benzynową, która dostarcza ciału energii na dużą część dnia. Dlatego powinno być ono obfite. Wskazane są cukry, nabiał, ciepły napój. Polskie śniadanie jest obfite i różnorodne. Mieszkamy w zimnym klimacie i dlatego potrzebujemy więcej kalorii, aby przeżyć dzień. Warto zainwestować w dobry posiłek, aby organizm mógł stawić czoła codziennym zadaniom. Obiad również powinien dostarczyć organizmowi wiele energii. Oprócz węglowodanów powinny się znaleźć witaminy, białko, sole mineralne, włókna. Do obiadu podajemy ciepłe lub zimne napoje.

W wielu krajach popularnym napojem podawanym do obiadu jest woda mineralna. We Francji, Włoszech czy Hiszpanii – wino. Mówi się, że wino zapobiega przed miażdżycą. Lekarze udowodnili, że codzienna lampka wina pozwala na obniżenie cholesterolu we krwi i chroni naczynia krwionośne.

Spożywanie dużej ilości owoców po obiedzie jest wskazane ze względu na zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Owocami popularnymi w Polsce są jabłka. Zjada się je w dużych ilościach. Poza tym gruszki, śliwy. Mniej popularne są pomarańcze i banany. Owoce te są importowane i sporo kosztują. Z tego powodu wybiera się raczej rodzime jabłka, choć banany zawierają więcej witaminy C i są niezwykle pożyteczne dla organizmu. Dobrze jest dać dziecku do szkoły jakiś owoc, aby na przerwie mógł sobie zjeść. Owoce powinny być świeże. Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i sole mineralne pozwoli zachować sprawność fizyczną.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.