Organy

Wątroba – co to jest, gdzie się znajduje, funkcje

Wątroba jest to duży gruczoł, największy w ludzkim ciele, który znajdziemy jamie brzusznej u wszystkich ssaków oraz w organizmach wszystkich innych kręgowców. U człowieka znajduje się ona po prawej stronie od pępka, lekko powyżej niego, na końcu linii żeber i bezpośrednio pod przeponą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest wątroba
  • Gdzie się znajduje wątroba
  • Funkcje i zadania wątroby

Zawieszona jest wewnątrz worka otrzewnowego, który podtrzymuje wszystkie organy umiejscowione w brzuchu i miednicy. Poniżej i pod spodem wątroby znajdują się żołądek i jelita. Połączona ona jest bardzo ściśle z układem krwionośnym (komórki wątroby to jedna z najlepiej ukrwionych tkanek) i ma ujścia do układu pokarmowego. Razem z zawartą w niej krwią może ważyć do 2,5 kilograma w ciele mężczyzny i do 2 kilogramów w ciele kobiety. Jeśli spojrzymy bezpośrednio na samą wątrobę człowieka zauważymy, że zbudowana jest z dwóch płatów – lewego i prawego.

Funkcje wątroby

Życie bez sprawnej wątroby jest niemożliwe. Pełni ona zbyt wiele funkcji dla poszczególnych układów jak i dla całego organizmu. Już w życiu płodowym, kiedy jeszcze jesteśmy połączeni poprzez pępowinę z naszymi matkami i w dużej mierze bazujemy na ich organizmach żeby przeżyć, wątroba zajmuje się wytwarzaniem czerwonych krwinek krwi. Pełni tą rolę aż do momentu kiedy dojrzeje szpik kostny, który przejmuje tą funkcję. Od tego momentu największy gruczoł organizmu przyjmuje równie ważną funkcję – wytwarza czynnik krzepnięcia krwi, bez którego nie zasklepiałyby się rany a naczynia krwionośne stawały nieszczelne. Ma też swoją rolę w dbaniu o temperaturę ciała. Przechodząca przez nią krew podgrzewana jest o około 1 stopień Celsjusza.

Przeczytaj również: Jakie produkt jeść przy chorej wątrobie?

Wątroba jest znana głównie ze swojego udziału w procesie trawienia i metabolizowania pokarmu.
Wszyscy wiemy, że wytwarza żółć (w ilościach aż do 1,5 litra na dobę jeśli zachodzi taka potrzeba), za pomocą której emulgowane są tłuszcze. Po tym procesie sole żółciowe wracają do gruczołu i mogą być ponownie użyte. W procesie metabolicznym wątroba rozbija węglowodany na łatwo przyswajalną glukozę a aminokwasy zamienia na tłuszcze. Nadmiar cukrów prostych magazynuje najczęściej w postaci tłuszczów. Organ ten odpowiedzialny jest również za magazynowanie żelaza oraz witamin A, D, E i w ograniczonych ilościach B oraz C.

Kolejną funkcją wątroby, ściśle połączoną z metabolizmem ale ze względu na jej znaczenie omawianą osobno, jest oczyszczanie organizmu z toksyn rozumianych jako zbędne produkty procesu przemiany materii oraz substancje niepożądane w organizmie chociaż wprowadzone do niego różnymi metodami. Gruczoł najskuteczniejszy jest w walce z barbituranami – składnikami niektórych leków. Także na wątrobę spada obowiązek uporania się z aldehydem octowym czyli z substancją powstającą po rozpadzie alkoholu etylowego we krwi. To właśnie ten związek chemiczny wywołuje wszystkie nieprzyjemne skutki picia alkoholu i odpowiada za wyniszczenie organizmu przez długotrwałe nadużywanie napojów wyskokowych.

Ponadto organ odpowiedzialny jest za: produkcję i magazynowanie niektórych białek surowicy krwi, wytwarzanie i magazynowanie enzymów wątrobowych, syntezę cholesterolu, przekształcanie puryny w kwas moczowy a amoniaku w mocznik. Ostatnim z najistotniejszych zadań wątroby jest magazynowanie i uwalnianie glukozy do krwi w chwili kiedy otrzyma informację, że spadł on za bardzo

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.