Ciąża

Ciąża i wizyta u ginekologa – czego się spodziewać?

Gdy przeczuwasz, że jesteś w ciąży, lub gdy już zrobiłaś test ciążowy w domu i wiesz, że zostaniesz mamą, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. To bardzo istotne. Podczas tej wizyty dowiesz się o wielu ważnych sprawach, zostaniesz także o wiele zapytana – przygotuj się na to.

Im wcześniej udasz się do lekarza tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Będziesz mogła wykonać szereg badań, które dadzą Ci odpowiedź na pytanie, czy jesteś zdrowa, czy czegoś nie brakuje Twojemu organizmowi, a także czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Lekarz przepisze Ci witaminy, kwas foliowy oraz doradzi w wielu kwestiach i z pewnością odpowie na wiele Twoich pytań. Zanim jednak wybierzesz się do lekarza, poświęć chwilę na Male przygotowanie. Zabierz ze sobą swój kalendarz owulacji, zobacz kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Lekarz z pewnością o to zapyta, gdyż będzie mu to potrzebne do ustalenia terminu poczęcia dziecka, porodu, a także obecnego wieku. Na pewno zapyta także o długość Twoich cykli oraz o ewentualne spóźnienia, policz to także.

Przeczytaj również: Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Musisz pamiętać, że szczerość w gabinecie lekarskim jest wręcz obowiązkowa. Wiedź także, że musi zachować on tajemnicę lekarską, więc pozwól sobie na pełną szczerość, nawet jeśli pytania z jego strony będą dla Ciebie bolesne lub niewygodne. Może on bowiem zapytać o to, czy jest to Twoja pierwsza ciąża, czy miałaś wcześniej poronienia lub aborcję. Ważne jest również, abyś przypomniała sobie wszelkie choroby dziedziczne w Twojej rodzinie. Zapytaj także swoją mamę o to jak przebiegały jej porody, czy nie miała, ona lub Twoja babcia, żadnych komplikacji.

Ważny jest także Twój obecny stan zdrowia. Przypomnij sobie dokładnie na jakie choroby ostatnio cierpiałaś i jakie lekarstwa zażywałaś, łącznie z antykoncepcją i poinformuj lekarza. Powiedz mu także o wszystkich częstych dolegliwościach które posiadasz, np. bóle głowy itp. Doradzi Ci on, jakie tabletki możesz zażywać. Jeżeli boisz się, że o czymś zapomnisz, spisz to sobie w punktach. Pamiętaj, że zdrowie Twoje i dziecka jest najważniejsze, a lekarz jest po to, aby Wam pomagać.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.