Kobieta ciężarna lub karmiąca powinna szczególnie ściśle przestrzegać niekontaktowania się z osobami chorymi na grypę lub tylko podejrzanymi o zachorowanie.
Kontakty z osobami chorymi stanowią niebezpieczeństwo zakażenia nie tylko matki, lecz również i płodu. Wirusy grypy mogą przenikać de płodu i powodować nawet wady rozwojowe. Matka karmiąca z ogólnych względów higienicznych, jak również i przeciwgrypowych powinna każdorazowo w czasie karmienia zakładać maskę ochronną zasłaniającą usta i nos. Powinna tego również przestrzegać chora na grypę matka w czasie pielęgnowania niemowlęcia lub dziecka starszego.
Grypa w okresie ciąży i karmienia
W czasie ciąży szczególnie ściśle należy przestrzegać niekontaktowania się z osobami chorymi na grypę lub tylko podejrzanymi o zachorowanie. Wirus grypy może być szczególnie niebezpieczny dla płodu.
Kontakt matki chorej na grypę z dzieckiem kilkutygodniowym, kilkumiesięcznym czy kilkuletnim powinien być ograniczony do minimum, to znaczy tylko do wykonania niezbędnych czynności. Chora matka nie powinna przebywać w tym samym pokoju, co zdrowe dziecko. Spanie dziecka razem z matką jest niewskazane. Zwiększa to wielokrotnie możliwości zakażenia dziecka, zresztą każdy człowiek, młody, dorosły czy starszy powinien mieć oddzielne miejsce do spania.
Wskazania przeciwgrypowe dla osób starszych.
Wskazania dla tej grupy osób związane są w niektórych wypadkach z przełamaniem nieraz wieloletnich przyzwyczajeń i nawyków. Z punktu widzenia współczesnej higieny wskazania te mogą być odmienne od dawnych. Dawniej np. sądzono, że przeciągi są przyczyną powstawania wielu chorób. Dzisiaj wiemy, że głównym warunkiem powstawania choroby zakaźnej takiej jak grypa są zarazki chorobotwórcze, a nie silny powiew świeżego powietrza. Warto wiedzieć jak chronić się przed grypą oraz czynnikami, które mogą ją powodować.
W związku z tym wyjaśniamy, że osoby w starszym wieku nie powinny obawiać się:
- świeżego i chłodnego powietrza,
- otwartych okien, a nawet przeciągów,
- częstego wietrzenia pomieszczeń mieszkalnych,
- przebywania w pomieszczeniu chłodniejszym o temperaturze 18-20°C lub nawet niższej.