Choroby skóry

Leczenie bielactwa

Albinizm jest chorobą bardzo uciążliwą. Chociaż nie wiąże się z objawami bólowymi, to jednak ogromnie utrudnia życie. Pomijając fakt, że osoby cierpiące na to schorzenie muszą unikać światła, więc utrudnieniem jest dla nich wychodzenie z domu, to dodatkowo muszą stawić czoła problemom natury psychologicznej. <!–more–>

Chodzi tu głównie o wykluczenie albinosów ze społeczeństwa, ale także o ich własne kompleksy wynikające z braku akceptacji swojego ciała. Jest to powodowane brakiem zrozumienia choroby, która wciąż pozostaje tajemnicza nawet dla naukowców. Nie wiadomo, jakie są czynniki wpływające na rozwój albinizmu, dlatego nie wiemy jak można mu zapobiegać. Wiadomo natomiast, że brak barwnika w skórze ma przyczyny w zaburzeniach układu immunologicznego. W przypadku bielactwa nabytego uważa się, że powodowane może ono być również infekcjami wirusowymi oraz czynnikami genetycznymi. Ta wciąż jeszcze niewielka wiedza pozwala jednak na leczenie bielactwa nabytego.

Chociaż nie można pozbyć się albinizmu wrodzonego, to jednak nabyte bielactwo leczenie może mieć różnorodne. Najprostszym sposobem na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością jest korzystanie ze specjalnych maści i kremów. Pozwalają one na ujednolicenie kolorytu skóry. Mogą pomagać w delikatnym rozjaśnianiu pozostałych części ciała bądź też wpływać na niwelowanie już istniejących przebarwień. Do leczenia wykorzystywana jest również fitoterapia, która redukuje objawy choroby, dając jednakowy kolor całej powłoki skórnej. Oprócz tego, powszechnie stosowane przy leczeniu bielactwa są środki farmakologiczne. Zazwyczaj korzysta się z popularnych w leczeniu alergii kortykosteroidów. Należy jednak pamiętać, że nadają się one jedynie przy terapii niektórych przypadków. W razie takiej potrzeby, można również przeprowadzić przeszczep skóry. Ci, którym odpowiada takie rozwiązanie mogą także poddać się odbarwianiu skóry tak, żeby cała ona nabrała jednakowej, jasnej barwy.

Ze względu na to, że albinizm jest tak trudnym przeżyciem zarówno dla osób, które się z nim urodziły, jak i dla tych, którzy zachorowali na nie w późniejszym wieku, w sieci można znaleźć strony oraz fora przeznaczone dla osób, które na cierpią na to schorzenie. Dzięki nim, ludzie ci mogą wymieniać się doświadczeniami i wspierać się wzajemnie w walce o normalne życie. Jest to dla nich bardzo istotne, ponieważ pozwala im to uświadomić sobie, że nie tylko oni zmagają się z takim kłopotem. Umożliwia im to zmniejszenie poczucia osamotnienia. Ponadto, w internecie cenne informacje mogą znaleźć ci, których dotknęło bielactwo nabyte. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy takie, jak „jak leczyć bielactwo” bądź „bielactwo leczenie”, by dowiedzieć się, jakie metody warto stosować, żeby usunąć już istniejące zmiany skórne, jak i zapobiegać powstawaniu kolejnych. Zazwyczaj na takich witrynach widnieją też zdjęcia, dzięki którym łatwiej będzie nam rozpoznać chorobę. Bielactwo nabyte nie zawsze, bowiem bywa łatwe w diagnozie, a jego symptomy mogą być mylone z innymi przebarwieniami.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

One thought on “Leczenie bielactwa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.