Ciąża tydzień po tygodniu. Co dzieje się z dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? I, II, i III trymestr ciąży i niezbędne badania. Ciąża, jej przebieg, rozwój ciąży i płodu – w każdym kolejnym tygodniu ciąży.
Każda przyszła mama, dowiadując się o tym, że spodziewa się dziecka, chce móc jak najlepiej o nie zadbać i wiedzieć wszystko na temat jego rozwoju. Do śledzenia zmian jakie przechodzi organizm kobiety oraz organizm tworzącego się, nowego życia i zbieraniu informacji o poszczególnych etapach ciąży najlepiej nadaje się kalendarz ciąży. Z niego dowiemy się co dzieje się z ciążą tydzień po tygodniu.
Czytaj: Przebieg ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu
Ciąża 1 tydzień – za pierwszy tydzień ciąży uznaje się okres jeszcze przed zapłodnieniem komórki jajowej, jest to więc okres, w którym komórka jajowa przygotowuje się do zapłodnienia i nikt nie wie jeszcze że spośród prawie 2 mln komórek jajowych z którymi kobieta się urodziła, to właśnie ta ulegnie zapłodnieniu.
Ciąża 2 tydzień – drugi tydzień cyklu nadal nie przynosi żadnych zmian – wszystko przebiega tak jak każdego miesiąca.
Ciąża 3 tydzień – dochodzi do zapłodnienia. Zwycięski plemnik po trudnej drodze przez pełne niebezpieczeństw rejony dociera do komórki jajowej. Po połączeniu komórka zaczyna się dzielić i wchodzi w stadium moruli.
Ciąża 4 tydzień – stale dzieląca się grupa komórek dociera do macicy, w której zagnieżdża się i zaczyna dzielić. Z części komórek powstanie zarodek, z pozostałych komórek łożysko. Komórki dzielą się w trzy listki zarodkowe z których wykształcą się poszczególne organy. Przyszły człowiek wyglądem przypomina mikroskopijną meduzę.
Ciąża 5 tydzień – zarodek nadal się przekształca. Pod koniec tygodnia pojawia się wybrzuszenie – przyszła głowa. Matka może zacząć odczuwać pojedyncze objawy ciąży takie jak nudności czy częstsze oddawanie moczu. Najczęściej jednak jeszcze nie przypuszcza że jest w ciąży.
Ciąża 6 tydzień – zarodem ma już niewielki ogonek. Nie trzeba się jednak martwić – zniknie w dalszym etapie rozwoju ciąży. Pojawia się cewa sercowa a zamyka cewa nerwowa. Przy odpowiednim ułożeniu zarodka można zaobserwować pompowanie krwi na USG. Wzrasta poziom hormonu hCG, który można już określić w badaniu poprzez test ciążowy.
Ciąża 7 tydzień – oczy zarodka stanowiące dwie ciemne plamki umieszczone są po bokach głowy, a zarodek wyglądem przypomina kijankę. Ma już całe 10 mm długości. Kobieta w tym czasie nadal ma objawy wczesnej ciąży – mdłości, zawroty głowy, może odczuwać bóle brzucha.
Ciąża 8 tydzień – macica się powiększa u zarodka zaczyna rozwijać się błędnik. Dzięki temu dziecko będzie reagowało na ruch. Na otwartych dotąd oczach zaczynają rosnąć powieki.
Ciąża 9 tydzień – zarodek zaczyna decydować o przynależności płciowej. Kształtujące się organy rozrodcze będą jednak długo jeszcze wyglądać identycznie nie pozwalając na określenie płci.
Ciąża 10 tydzień – większość układów i narządów płód juz posiada. Oczywiście nie są one w pełni wykształcone, ale ich zawiązki już istnieją. 10 tydzień ciąży to też najwcześniejszy moment w którym możesz zgłosić się na nieinwazyjne badania prenatalne PAPP-A.
Ciąża 11 tydzień – prawie cały brzuszek płodu zajmuje wątroba. Dziecko ma wielkość kurzego jajka.
Ciąża 12 tydzień – w większości sytuacji można już zaobserwować czynności serca za pomocą badania USG. Dziecku rosną paznokcie i zaczyna reagować na bodźce. Mama – w przypadku uzasadnianych podejrzeń zaburzeń genetycznych może wykonać biopsję trofablastu.
Ciąża 13 tydzień –dziecko zaczyna siusiać. Nie ma się czego bać- jego mocz przefiltruje mama. Dziecko zaczyna używać mięśni twarzy- połyka wody płodowe oraz robi miny.
Ciąża 14 tydzień – kończy się pierwszy trymestr ciąży. Przyszła mam miała już drugą wizytę u lekarza i wykonała badanie USG i waży do 2,5 kg więcej. Brzuszek jest już zaokrąglony, choć ciąża jeszcze może nie być widoczna na pierwszy rzut oka.
Ciąża 15 tydzień -10 cm dziecko szybko rośnie i wydłużają mu się kończyny dolne. Mam może wykonać nieinwazyjne badanie prenatalne testem podwójnym.
Ciąża 16 tydzień – matka może poczuć pierwsze ruchy dziecka. Niektóre przyszłe mamy będą musiały jednak jeszcze poczekać nawet do 4 tygodni ciąży zanim będą mogły osobiście odczuć jak płód pływa w ich brzuchu.
Ciąża 17 tydzień – u przyszłej dziewczynki pojawiają się jajniki i jajowody – jeszcze niewidoczne dla zewnętrznego świata. Serce maluszka bije dwa razy szybciej niż mamy.
Ciąża 18 tydzień – dziecko intensywnie się rozwija. OD tego tygodnia można wykryć rozwojowe wady serca w badaniu usg ciąży. Emocje mamy mają na dziecko coraz większy wpływ.
Ciąża19 tydzień – płód rośnie jak szalony. To ostatnia okazja dla mamy na amniopunkcje (inwazyjne badanie prenatalne). Można też wykonać test potrójny.
Ciąża 20 tydzień – przyszła mama ma w brzuchu dziecko wielkości gruszki. Powinna pomyśleć o badaniach na przeciwciała toksoplazmozy oraz kardocentezie jeśli jest w podwyższonej grupie ryzyka.
Ciąża 21 tydzień – mama jest w połowie ciąży. Płód wypija dziennie trzy szklanki płynu owodniowego. To tak, jakby dorosły człowiek wypijał kilkanaście litrów wody dziennie. Dziecko ma od 16-20 cm wzrostu.
Ciąża 22 tydzień – dziecko trzyma głowę prosto, a na badaniu USG można zauważyć wykształcone małżowiny uszne. To dobry czas na wszelkie badania wykrywające wady wrodzone
Ciąża 23 tydzień – dziecko wygląda już jak miniaturka noworodka. Może mieć nawet do 30 cm długości. Utrata dziecka w tym tygodniu jest już nie poronieniem, a wczesnym porodem
Ciąża 24 tydzień – dziecko w tym momencie ze wsparciem lekarzy jest już w stanie przeżyć poza organizmem matki. Brzuch mamy mocno rośnie- niektóre kobiety są w tym okresie cięższe już o kilkanaście kilogramów. Z dużym prawdopodobieństwem można określić płeć dziecka.
Ciąża 25 tydzień –80% dzieci urodzonych w tym tygodniu ma szansę na przeżycie. Mama powinna zrobić badanie określające poziom glukozy aby stwierdzić czy nie pojawiła się u niej cukrzyca w ciąży. Dziecko sporo się rusz, bawi pępowiną. Warto obserwować jego zachowane przez najbliższych kilka tygodni ciąży – dziecko podobny cykl dobowy będzie miało po porodzie.
Ciąża 26 tydzień – zaczyna się ostatni, trzeci trymestr ciąży. Warto zacząć mocno dbać o skórę aby zapobiec pojawieniu się rozstępów.
Ciąża 27 tydzień – dziecko zaczyna powoli otwierać oczy. Jego powieki przestają być sklejone. Mam może bawić się z dzieckiem przykładając do brzucha latarkę – dziecko reaguje na światło.
Ciąża 28 tydzień – poza dolegliwościami gastrycznymi, mama czuje się wyjątkowo dobrze. Matkom którym grozi konflikt serologiczny podaje się immunoglobuliny anty D. Dziecko ma pofałdowany mózg. Poród w 28 tygodniu ciąży daje już dobre szanse na przeżycie.
Ciąża 29 tydzień – Dziecko waży ponad kilogram i mocniej reaguje na emocje matki i bodźce zewnętrzne. Można zacząć uspokajać dziecko muzyką. (polecany przez specjalistów jest Mozart). Matka może odczuwać zaniepokojenie dziecka jeśli przebywa w zatłoczonych i głośnych miejscach.
Ciąża 30 tydzień –dziecku zaczyna być ciasno, nie przemieszcza się już więc tak intensywnie w macicy. Dziecko ostatecznie ustawia się w pozycji w której się urodzi (pośladki lub główka)
Ciąża 31 tydzień – macica mamy zaczyna przygotowywać się do porodu. Kobieta może odczuwać delikatne skurcze – nie należy się ich obawiać. Pojawiają się też coraz intensywniejsze kurcze nóg.
Ciąża 32 tydzień – dziecko ma apetyt na składniki odżywcze, mama która dużo przytyła powinna jednak uważać na wagę. 40 cm dziecko lubi spać.
Ciąża 33 tydzień – ruchy dziecka, któremu jest już bardzo ciasno – waży bowiem ponad dwa kilogramy, są już dla mamy mocno bolesne. W 33 tygodniu ciąży pojawia się też odruch zmniejszania źrenicy w reakcji na światło.
Ciąża 34 tydzień – dziecko codziennie zwiększa swoją wagę o kilkanaście gram.
Ciąża 35 tydzień – mama musi już na siebie uważać, aby przez nadmierny wysiłek nie został wywołany poród. Ciąża zmierza ku końcowi i mama czeka już niecierpliwie na dziecko kompletując wyprawkę.
Ciąża 36 tydzień – mama musi zwracać uwagę na objawy porodu i powinna nosić zawsze ze sobą kartę ciąży. Powinna mieć juz też przygotowaną wyprawkę do szpitala dla siebie.
Ciąża 37 tydzień – zaczyna się ostatni miesiąc ciąży. Czas oczekiwania. Ruchy dziecka są bolesne dla matki. Nierzadko ma ona wrażenie że dziecko nie może doczekać się wyjścia. Matka może mieć nieprzyjemne sny wynikające z lęku przed porodem.
Ciąża 38 tydzień – są spore szanse na poród. Wahania od terminu wyznaczonego to właśnie dwa tygodnie w przód lub w tył.
Ciąża 39 tydzień – płuca i inne narządy są już całkowicie gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Matka obserwuje skurcze macicy i odnosząc swoją wiedzę do wiedzy ze szkoły rodzenia decyduje o tym czy czas już zbierać się do szpitala.
Ciąża 40 tydzień – poród i pierwsze powitanie nowego życia poza organizmem matki. Dla matki ostatni tydzień ciąży to głównie ulga że już jest po wszystkim a dziecko jest zdrowe.
Ciąża i poród zakończone. Połóg – jego jakość i długość zależy od tego jak trudny był poród. Kolejna ciąża po porodzie może zdarzyć się nawet do kwartału po porodzie. Niepłodność laktacyjna może jednak trwać nawet pół roku.
One thought on “Ciąża tydzień po tygodniu”