Porady

Czy warto korzystać z terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska często okazuje się jedynym ratunkiem dla związku w kryzysie. Na czym dokładnie polega tego rodzaju terapia i kiedy warto się na nią zgłosić?

Kryzys może pojawić się we wspólnym życiu każdej pary. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różnorodne – od pogoni za karierą i braku czasu, przez zafascynowanie inną osobą, a skończywszy na rutynie. Gdy przebywanie z druga osobą staje się coraz trudniejsze, pojawiają się kłótnie, ciche dni, wyzwiska, warto przemyśleć, co zrobić dalej.

Rozmowa to podstawa

Pierwszą odpowiedzią na pytanie o to, co zrobić, gdy pojawiają się problemy w związku, powinna być rozmowa. Trudności bardzo często wynikają z braku rozmowy między partnerami – nie dochodzi wtedy do komunikacji własnych potrzeb i oczekiwań, a tym samym pojawiają się większe i mniejsze spięcia.

Dlatego w razie konfliktów w związku przede wszystkim powinniśmy pamiętać o rozmowie – najlepiej usiąść i na spokojnie powiedzieć, co leży nam na sercu. Niestety, zdarza się, że nawet kilkukrotne próby rozmowy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Właśnie wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z terapii dla par.

Na czym polega terapia dla par?

Terapia dla par, która określana jest także mianem terapii małżeńskiej, polega na wspólnej pracy pary z terapeutą nad problemami w związku. Przede wszystkim terapia ta uczy komunikacji pomiędzy małżonkami, która, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest główną przyczyną problemów. Jeśli partnerzy wiedzą, jak rozmawiać pomiędzy sobą, będą mogli wtedy łatwiej rozwiązywać konflikty. Terapeuta pełni wtedy rolę specyficznego pośrednika, który pomaga małżonkom we wspólnej rozmowie i zrozumieniu swoich racji.

Zatem prawidłowo prowadzona terapia małżeńska jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty – pozwala na dojście do porozumienia i odbudowanie związku.

Do skorzystania z oferty terapii dla par zaprasza Centrum Dobrej Terapii z Krakowa. To specjalistyczny ośrodek oferujący usługi w ramach psychologii, psychiatrii oraz psychoterapii. Centrum Dobrej Terapii zapewnia krótkie terminy oczekiwania na wizyty oraz profesjonalną i kompleksową obsługę.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.