Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić – otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę.
Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
W sezonie letnim oparzenia słoneczne wciąż nie należą do rzadkości. Zwykle objawiają się one zaczerwienieniem, swędzeniem, a w silniejszych stadiach również dokuczliwymi pęcherzami. Skóra wykazuje wtedy dużą wrażliwość na dotyk, a każdy ruch staje się bolesny. Oprócz nieprzyjemnych symptomów po upragnionej opaleniźnie pozostaje zwykle wspomnienie ?poparzony naskórek po kilku dniach ulega złuszczeniu. Jeśli nie chcesz tracić wakacji na leczenie przykrych skutków oparzeń słonecznych, pamiętaj o kilku sprawdzonych zasadach: rozważnie korzystaj ze słońca, noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne oraz stosuj preparaty ochronne.
Zażywając kąpieli słonecznych należy przede wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pierwsze wyjście na słońce nie powinno przekraczać 20 minut, czas plażowania można później stopniowo wydłużać. Zaleca się też unikanie tzw. godzin szczytu, czyli okresu, gdy słońce świeci najmocniej.
Pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 mamy do czynienia z najbardziej intensywnym działaniem słońca. Wskazane jest, aby w tym czasie całkowicie zrezygnować z opalania.
Nowoczesne preparaty z wysokim filtrem UV pomogą nam stosownie zabezpieczyć skórę. Rozprowadzić należy je przynajmniej 20 minut przed planowanym wyjściem na słońce i ponownie aplikować co kilka godzin, a także po każdej kąpieli, wytarciu ręcznikiem czy spoceniu. Międzynarodowy wskaźnik SPF (sun protection factor) określa stopień działania kremu ochronnego. Powinien on być dostosowany m.in. do wieku, karnacji, a także warunków atmosferycznych i klimatycznych. Szczególną opieką trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, a także wszystkich z tendencją do oparzeń (np. jasna skóra, rude włosy). Nakładając preparaty nie zapominajmy o szczególnie wrażliwych partiach twarzy, takich jak uszy, okolice oczu, wagi czy nos. Najszybciej ulegają one oparzeniom słonecznym. Ponadto, zadbajmy o nakrycie głowy oraz okulary ze szkłami z filtrem przeciw UV. Tak przygotowani możemy cieszyć się zbawiennym działaniem słońca, oczywiście ?w racjonalnych dawkach.