Grypa

Zapalenie płuc przy zaziębieniu lub grypie

Zapalenie płuc (zwłaszcza wirusowe) może nadejść tak szybko, że czasami pojawia się równolegle z grypą lub przeziębieniem. Właśnie wirusowe zapalenie płuc jest potencjalnie najbardziej śmiertelnym powikłaniem, mogącym nastąpić w wyniku grypy lub zaziębienia. Ta wtórna infekcja rozwija się bardzo szybko i jako że nie jest bakteryjna, opiera się działaniu antybiotyków. Rozpoczęta w odpowiednim czasie kuracja jest w tym przypadku niezbędna.

Nieregularny lub przyspieszony oddech, bóle klatki piersiowej, charczenie, osłabienie, trzęsące dreszcze albo silny ból gardła w połączeniu z podrażnieniem, skontaktujcie się od razu z lekarzem. W przypadku bakteryjnego i wirusowego zapalenia płuc należy się spodziewać gorączki co najmniej 38,3° C, nie spadającej przez dwa do trzech dni. Rzeczą normalną jest także kaszel. W gruncie rzeczy, to kaszel może wskazać na bakteryjne lub wirusowe pochodzenie infekcji. Kaszel powodujący powstanie brzydko pachnącej, zielonkawej lub brązowej flegmy często wskazuje na bakteryjne pochodzenie infekcji. Wirusowe zapalenie płuc zdarza się znacznie rzadziej. Niemniej informacją na wagę życia lub śmierci może być to, że często jedynym symptomem tej infekcji wirusowej jest suchy, głęboki kaszel, zaczynający się razem z pojawieniem się gorączki. Przeczytaj również o sposobach zapobieganiu grypie w naszym serwisie.

Silny antywirusowy lek, zwany amantadyną, odnosi pewne sukcesy w walce z wirusowym zapaleniem płuc, ale tylko w przypadku zastosowania w ciągu pierwszych 20 godzin choroby. Amantadyna nie jest szeroko stosowana z uwagi na liczne efekty uboczne. Jest jednak używana w najbardziej alarmujących przypadkach, na ogół u ludzi w podeszłym wieku i chronicznie chorych. Jednorazowa szczepionka może zapobiec zapaleniu płuc wywołanemu przez bakterie – pneumokoki, ale nie jest skuteczna przeciwko innym odmianom tej choroby. Polecana jest zwykle osobom najbardziej narażonym na śmiertelne skutki zapalenia płuc.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.