Choroby serca

Nadwrażliwość na słońce

Pomimo tego, że większość z nas uwielbia lato, to jednak nie każdy może w pełni się nim cieszyć. Cierpiąc na nadwrażliwość na słońce, właśnie o tej porze musimy zmierzyć się z wieloma trudnościami. Wyjście z domu staje się znacznie bardziej skomplikowane, a jakość życia drastycznie się obniża. <!–more–>

Z powodu nadwrażliwości na promienie słoneczne może rozwinąć się jedna z kilku, nieco różniących się od siebie chorób. Część z nich powstaje z powodu działania światła dziennego jako takiego, inne są efektem zażycia określonych leków i późniejszego wyjścia na słońce. Ponadto, istnieje także grupa schorzeń, których występowanie nie ma związku ze słońcem, jednak przy wystawieniu ciała na działanie promieni, ich objawy znacznie się zaostrzają. Ponadto, można podzielić jednostki chorobowe wywołane słońcem w zależności od tego, w jakim wieku z reguły się pojawiają. Część z nich jest typowa dla dzieci, inne równie często dotykają osób dorosłych.

Wśród różnych chorób związanych ze słońcem można wyróżnić świerzbiączkę letnią czy pokrzywkę słoneczną. Pierwsza z nich częściej występuje u dzieci i młodzieży. Jej objawy szczególnie nasilają się wiosną. Latem stają się odrobinę łagodniejsze, ponieważ skóra przyzwyczaja się do opalania. Symptomami świerzbiączki są pojawiające się od wystawienia skóry na słońce zaczerwienienia, pęcherze, grudki, które są swędzące i bardzo uciążliwe. Natomiast pokrzywka to alergia na słońce, która częściej dotyka osoby dojrzałe, w tym też starsze. Jej objawy pojawiają się niemal natychmiast po wyeksponowaniu skóry na słońce. Są to głównie bąble, które mogą pokryć całe ciało nawet, jeśli odkryty był tylko jego fragment. W takim przypadku niezbędne są silne leki antyhistaminowe. Dość podobną chorobą jest opryszczka ospówkowata, która zwykle pojawia się już u małych dzieci. Rozpoznaje się ją po pęcherzykach, które są efektem odsłonięcia skóry i oddziaływania na nią promieni UV. Czasem pojawia się przy tym zapalenie spojówek i gorączka. Uczulenia związane z zażywaniem leków są zwykle powodowane środkami na cukrzycę, nadciśnienie, reumatyzm.

Większość chorych zdaje sobie sprawę z tego, że ma uczulenie na słońce, dzięki czemu łatwiej jest zapobiegać występowaniu symptomów chorób. Przede wszystkim, wiedzą oni, że nie mogą wychodzić na słońce bez zastosowania kremów o odpowiednio wysokim filtrze przeciwsłonecznym. Mają również świadomość tego, jak istotne jest posiadanie przy sobie leków przeciwhistaminowych, które powinny być zażyte w razie wystąpienia silnych objawów alergii. Przy zaobserwowaniu pierwszych symptomów, najlepiej jest udać się do lekarza rodzinnego, który ewentualnie skieruje nas do alergologa. Dobór terapii będzie miał ścisły związek z rodzajem i siłą występujących symptomów. Czasem wystarczają jedynie te działające doraźnie, lecz bywa i tak, że potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie. Oczywiście, należy także pamiętać o skrzętnym okrywaniu ciała cienkimi, przewiewnymi ubraniami tak, by słońce nie docierało do skóry.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.