Choroby skóry są jednymi z bardziej uciążliwych niekoniecznie ze względu na objawy bólowe czy inne nieprzyjemne dolegliwości fizyczne. Główną niedogodnością dla wielu chorych są zmiany na powłoce skórnej, które oszpecają ciało. Jednym z bardziej uciążliwych schorzeń jest łuszczyca.
Co to jest łuszczyca?
Objawia się ona występowaniem obszarów na skórze, na których skóra ulega łuszczeniu się i odwarstwieniu. Najczęściej symptomy obejmują kończyny, choć mogą też pojawiać się na skórze tułowia, a także na dłoniach, głowie, pośladkach. Jest to powodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Wbrew opinii wielu osób, nie jest ona zaraźliwa. Niestety, jest to choroba nawrotowa, która samoistnie znika, ale też bez większej przyczyny wykazuje reemisje. Ze względu na mnogość czynników stymulujących chorobę, wyróżniamy wiele jej typów oraz wyodrębniamy odmienne sposoby jej leczenia. Podstawą jest tu z reguły redukowanie przykrych objawów.
Poza typową łuszczycą, która objawia się poprzez różowe, grudkowe wykwity na rękach i nogach, stosunkowo często pojawia się również łuszczyca głowy. Najczęściej zlokalizowana jest ona z tyłu głowy, pod włosami. Dzięki temu, staje się ona nieco mniej widoczna. Niemniej jednak, zmiany skórne są zauważalne, ponieważ łuszcząca się skóra w dużej mierze przypomina łupież. Poza tym, łuszczenie może obejmować także obręby przy włosach, pojawiając się w miejscach dobrze widocznych, np. na skroniach czy też na górnej części karku. Jako, że łuszczyca na głowie może być podobna do innych schorzeń, konieczna jest specjalistyczna diagnoza. Ponadto, obowiązkowo trzeba rozpocząć leczenie. Jest to podyktowane nie tylko dbałością o stan zdrowia, ale i o komfort życia, ponieważ łuszczyca nie tylko ma nieestetyczne symptomy, ale również powoduje nieznośne swędzenie, którego przyczyną są odrywające się kawałki suchej skóry.
U niektórych osób dodatkowo może występować łuszczyca paznokci. Zwykle pojawia się ona przy paznokciach u rąk, choć może też być zlokalizowana na stopach. W przeciwieństwie do innych typów tej choroby, tu niekoniecznie muszą występować objawy charakterystyczne dla łuszczenia się skóry. Paznokcie stają się zgrubiałe, mogą pojawiać się na nich wgłębienia. Często płytka paznokcia przyjmuje kolor żółtawy, rzadziej różowawy. Skóra znajdująca się pod paznokciem rogowacieje. Niejednokrotnie jest to bolesna przypadłość. Łuszczyca występująca na paznokciach musi być leczona, ponieważ lekceważona może doprowadzić nawet do odpadnięcia paznokcia. Niestety, jej leczenie jest dość uciążliwe, ponieważ brak dostępu powietrza do powierzchni pod paznokciem znacznie utrudnia wyzbycie się bakterii gnieżdżących się w tym miejscu. Dodatkowo, zmiany łuszczycowe mogą pojawiać się wokół paznokci, np. powodując łuszczenie się skóry na opuszkach palców. Co ciekawe, łuszczyca ta może pojawiać się tylko na pojedynczych palcach, a zdarza się, że nie wiąże się ze zmianami skórnymi występującymi na jakichkolwiek innych partiach ciała.
Jakie są objawy łuszczycy?
Choroby skóry są nieprzyjemne z kilku powodów. Przede wszystkim, zazwyczaj doprowadzają do zmian skórnych, które wyglądają nieładnie, odbierając nam atrakcyjność fizyczną i wielokrotnie wpędzając w kompleksy. Dodatkowo, schorzeniom tym mogą towarzyszyć objawy bólowe. Bardzo powszechną dolegliwością pojawiającą się przy chorobach skórnych jest swędzenie. Jest ono niezwykle uporczywe, jednak drapanie nie poprawia samopoczucia, za to powoduje ból i może sprzyjać rozprzestrzenianiu się schorzenia. Taka specyfika odpowiada różnym jednostkom chorobowym. Między innymi, są to typowe objawy łuszczycy. Podczas tej choroby odczuwane jest swędzenie, ale często również ból. Zmiany skórne sprawiają, że niewiele osób odważa się na wyjście z domu bez wcześniejszego zakrycia całego ciała. Należy jasno przyznać, że przez wielu ludzi łuszczyca jest odbierana bardzo negatywnie. Wynika to głównie z niedostatecznego wyedukowania. Warto, bowiem wiedzieć, że mimo widocznych symptomów, nie jest to choroba zakaźna. Jej występowanie może mieć podłoże genetyczne, lecz najczęściej przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu systemu immunologicznego organizmu.
Najczęściej obserwowane łuszczyca objawy ma związane z zaczerwienieniami na skórze, które po czasie zaczynają się łuszczyć i odpadać. Właśnie podczas tego procesu odczuwany jest silny świąd, bardzo trudny do pokonania. W przypadku łuszczycy głowy można zaobserwować symptomy przypominające łupież. Są to zwykle łuski skóry odpadające od skóry. Natomiast łuszczyca paznokci wiąże się ze zgrubieniem ich płytki, pojawieniu się żółtawych lub łososiowych przebarwień, a także z występowaniem na nich wgłębień. W niektórych przypadkach paznokcie mogą odchodzić od skóry, co jest dość bolesne. Objawy łuszczycy z reguły pojawiają się niespodziewanie i samoistnie znikają. Musimy jednak liczyć się z tym, że po jakimś czasie nastąpi nawrót. Tendencja do kolejnych ataków choroby jest charakterystyczna dla wszystkich rodzajów łuszczycy.
Leczenie łuszczycy powinno być kilkuetapowe. Przede wszystkim, podaje się środki farmakologiczne łagodzące zmiany. Bardzo ważne jest też stosowanie preparatów dermatologicznych niwelujących łuski i świąd. Poza leczeniem objawów, można również próbować minimalizować działanie czynnika stymulującego chorobę poprzez podawanie kortykosteroidów czy też leków antyhistaminowych lub antybiotyków. Pomocne jest też naświetlanie części ciała objętych chorobą. Wiedząc, że łuszczyca skóry wykazuje liczne nawroty, dobrze jest zawsze być na nie przygotowanym. Najlepiej jest mieć pod ręką lekarstwa, które pomagają w hamowaniu objawów. Koniecznie trzeba też poznać czynniki wzmagające występowanie zmian skórnych należą do nich, m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe bądź niewyleczone stany zapalne różnych części ciała. Ponadto, powodem mogą być urazy mechaniczne skóry, podrażnienia, ale i czynniki psychogenne, w tym nadmierny stres. Niekorzystne działanie mają też niektóre leki oraz używki.
Jak leczyć łuszczyce?
Łuszczyca jest jedną z tych chorób, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie psychiczne, jednocześnie przysparzając wielu nieprzyjemności fizycznych. Chociaż nie jest ona szczególnie groźna dla całego organizmu, to jednak bardzo niekorzystnie oddziałuje na jakość naszego życia. Niemniej jednak, wiedząc o niej, jak najwięcej, jesteśmy w stanie odpowiednio zwalczać jej objawy i wieść normalne życie nawet, jeśli występują jej nawroty. Tendencja do nawrotów jest właśnie jedną z bardziej uciążliwych cech tej choroby. Mimo tego, odpowiednio dobrane leczenie łuszczycy pozwala efektywnie minimalizować jej symptomy. Żeby jednak móc walczyć z chorobą, musimy wybrać się do dermatologa, który ustali, jaki rodzaj schorzenia nas dotyka. Trzeba, bowiem wiedzieć, że łuszczyca dzieli się na szereg odmiennych typów, które różnią się od siebie miejscem występowania oraz przebiegiem. Najpopularniejsza jest łuszczyca klasyczna pojawiająca się na rękach, nogach, tułowiu i głowie.
Zazwyczaj łuszczyca objawia się występowaniem zmian skórnych w postaci łusek powstających z wysuszającej się skóry. Suchość ta doprowadza do silnego swędzenia. Dolegliwość ta z reguły dotyczy rąk i nóg, jednak może się również pojawiać we wszystkich innych częściach ciała, nie szczędząc nawet głowy czy pośladków. Istnieje też rodzaj łuszczycy, która pojawia się na paznokciach. Doprowadza ona do zgrubień i zagłębień na płytkach paznokcia. Wśród wielu typów, wymieniana jest też łuszczyca krostkowa. Ma ona nieco inną specyfikę niż pozostałe rodzaje schorzenia. Zamiast typowych łusek ze skóry, na ciele pojawiają się krosty, w których znajduje się ropa. Wokół wyprysków występuje stan zapalny o klasycznym wyglądzie, czyli zaróżowieniu, zmieniającym się z czasem w wyraźne, czerwone ślady. Najczęściej postać krostkowa łuszczycy jest zlokalizowana na dłoniach i stopach. Czasami może też zostać zdiagnozowana na pozostałych partiach ciała.
Ze względu na odmienne typy, łuszczyca leczenie także może mieć inne, w zależności od konkretnego przypadku. Praktycznie zawsze potrzebne okazuje się być leczenie farmakologiczne. Jednak poszczególnym pacjentom podaje się inne medykamenty. Ich dobór zależy od wielu odrębnych czynników. Liczą się przebyte dotychczas choroby oraz dolegliwości, na jakie jednostka cierpi obecnie. Poza tym, trzeba zawrócić uwagę na poszczególne symptomy łuszczycy, skupiając się na ich skutecznym usunięciu. Dodatkowo, ważna jest także intensywność występującego schorzenia. Zależnie od indywidualnego przypadku, podaje się, więc antybiotyki, kortykosteroidy, retinoidy, witaminy. Konieczne jest też stosowanie maści łagodzących odczuwalne objawy choroby. Żeby przyspieszyć leczenie, można również zdecydować się na fitoterapię, czyli łagodzenie zmian poprzez naświetlanie określonych części ciała. Jeśli choroba jest powiązana z działaniem jakiś alergenów, obowiązkowe jest ich wykrycie i unikanie tych substancji. Zaleca się także wzmożoną, ogólną higienę.