Choroby kręgosłupa

Jak odróżnić ból pleców od bólu nerek?

Błędnie przyjmuje się stwierdzenie, że nerki nie dają nam sygnałów w postaci bólu, kiedy dzieje się z nimi coś nieprawidłowego.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ból pleców czy nerki?
  • Jak odróżnić ból nerki od kręgosłupa?

Ból nerek bardzo często mylony jest z bólem pleców w okolicy lędźwiowej czy z bólem brzucha. Bóle kręgosłupa i nerek charakteryzują się podobnymi objawami jednak wymagają różnego podejścia i zastosowania odmiennego leczenia.

Przyczyny bólu nerek

Ból nerek towarzyszy wielu schorzeniom i infekcjom i może występować po obu stronach kręgosłupa na wysokości odcinka lędźwiowego. Przedstawiamy najbardziej powszechne przyczyny tych dolegliwości.

Kolka i kamica nerkowa

Kolką nerkową określa się nagły napad bólu odczuwanego w części lędźwiowej pleców, czasami promieniujący na boki, szczególnie w okolice pachwiny. Najczęściej jest to pierwszy objaw kamicy nerkowej. Powodem wystąpienia kolki nerkowej jest zwiększenie ciśnienia w obszarze górnych dróg moczowych spowodowany zalegającym i wzbierającym moczem, będącym konsekwencją obecności kamienia moczowego w przewodzie.

Zapalenie nerek

Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia nerek:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek – powodują je bakterie i wirusy a pierwsze objawy takie jak obrzęki, podwyższone ciśnienie tętnicze, utrata apetytu czy problemy z oddawaniem moczu występują z reguły od 7 do 14 dni po przebytej infekcji.
  • śródmiąższowe zapalenie nerek – w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leków neurotoksycznych (np. antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwdrgawkowych, środków moczopędnych). Do symptomów śródmiąższowego zapalenia nerek zalicza się tępy ból, gorączkę, ból stawów, wysypkę, krwiomocz oraz skąpomocz.
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek – wywoływane infekcją bakteryjną zapalenie charakteryzujące się promieniującym bólem na odcinku lędźwiowym promieniującym do pachwiny, gorączką, nudnościami, osłabieniem i problemami z oddawaniem moczu. Odmiedniczkowe zapalenie nerek można wyleczyć za pomocą antybiotyków.

Nefropatia zaporowa

Nefropatia zaporowa to schorzenie wywołane przez niedrożność dróg moczowych. W konsekwencji nerki mogą zostać uszkodzone, a niedrożność może być spowodowana innymi chorobami, na przykład przerostem prostaty lub nowotworami układu płciowego. Nefropatię cechuje ból promieniujący do zewnętrznych narządów płciowych.

Nowotwór nerki

Ból w okolicy lędźwiowej może być również późnym objawem guza nerki (często świadczący już o jego znacznym rozmiarze i zaawansowaniu choroby). Wcześniejszymi alarmującymi objawami raka nerki są krwiomocz, nadciśnienie tętnicze, stan podgorączkowy lub gorączka oraz spadek masy ciała. Przy wystąpieniu tego typu objawów powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Jak rozpoznać ból nerek

Chociaż ból kręgosłupa i ból nerek jest często mylony, istnieje kilka różnic w objawach, które pozwolą nam na prawidłowe określenie źródła bólu.

  1. Ból nerek ma często charakter ostry i gwałtowny w przeciwieństwie do bólu kręgosłupa, który można w większości przypadków określić jako tępy.
  2. Zazwyczaj ból nerek zaczyna się z lewej lub prawej strony, potem promieniuje do środka. Bóle kręgosłupa odczuwane są na środku pleców i przenoszone są z reguły w kierunku karku oraz kończyn dolnych.
  3. Aktywność fizyczna w przypadku bólu pleców przynosi ulgę, natomiast przy bólu nerek ćwiczenia potęgują dolegliwości.
  4. Jeżeli dotknięcie okolic miejsca występowania boleści intensyfikuje odczucie bólu to jego źródłem są nerki (w przypadku bólu kręgosłupa nie zachodzi taka zależność).

Do objawów towarzyszących w bólu nerek wymagających konsultacji lekarza specjalisty wskazujących na poważne choroby wyróżnia się:

  • mętny mocz o mocnym zapachu,
  • mocz krwisty,
  • mocz o ciemnej barwie,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • skąpomocz lub brak moczu,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • opuchlizna kończyn,
  • obrzęki w okolicach oczu.

Należy pamiętać, że stuprocentową pewność da jedynie badanie lekarskie, dlatego warto w każdym przypadku udać się do specjalisty w celu prawidłowego rozpoznania. Aby rozpocząć odpowiednie leczenie trzeba wcześniej wykonać kilka podstawowych badań: morfologię, wyniki mocznika, badanie ogólne moczu czy poziomu glukozy. W diagnostyce przyczyn bólu nerek stosuje się także, oprócz wywiadu z pacjentem, specjalistyczne badania takie jak RTG, USG czy tomografia komputerowa.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

2 thoughts on “Jak odróżnić ból pleców od bólu nerek?”

  1. Ból pleców nerki to towarzyszy mi od dłuższego czasu, czy ktoś może polecić odpowiedniego specjalistę który odróżni u mnie czy mam ból pleców czy nerki? Województwo łódzkie.

  2. Jakie są objawy zapalenia nerek? Ktoś jest w stanie napisać jakie się ma objawy w przypadku zapalenie nerek? Ktoś miał, wie w jaki sposób to można wyleczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.