Ciąża mnoga jest sytuacją dla kobiety szczególną. Zamiast jednego dziecka, w jej organizmie rozwija się troje, czworo a nawet pięcioro dzieci na raz. Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej i jak ważna jest prawidłowa opieka medyczna.
Ciąża mnoga, zwana również ciążą wielopłodową powstaje wtedy, kiedy w macicy zaczyna rozwijać się kilka zarodków. Dojść może do tego w wyniku obecności w macicy w momencie zapłodnienia kilku komórek jajowych bądź w wyniku podziału zygoty na kilka zarodków. Najpopularniejszą i najczęstszą odmianą ciąży mnogiej jest ciąża bliźniacza, kiedy w organizmie matki rozwijają się dwa zarodki. Zdarzają się jednak ciąże z trzema, czterema a nawet pięcioma zarodkami. Reguła Hellina, określająca prawdopodobieństwo ciąż mnogiej wynosi dla trojaczków 1 do 7255, czworaczków 1:614125 a pięcioraczków 1:52200625. Co ciekawe, aby mieć czworaczki jednojajowe, czyli czwórkę dzieci o takich samych genach, które byłyby tej samej płci i byłyby do siebie niezwykle podobne, trzeba mieć niezwykłe szczęście, taka sytuacja zdarza się bowiem raz na 64 miliony.
Rozpoznanie ciąży mnogiej wymaga badania lekarskiego i potwierdzenia ilości zarodków na badaniu USG. Ciąży mnogiej nie da się z cała pewnością stwierdzić samodzielnie. Pierwsze rozpoznanie przez lekarza wieloraczków, również nie daje pewności, bywa bowiem tak, ze zapłodnione zarodki zostają wchłonięte przez macicę.
Częstotliwość ciąży mnogiej związane jest zarówno z rasą, poziomem hormonów w organizmie jak i czynnikami genetycznymi. Ciąża mnoga u kobiet rasy żółtej, występuje znacznie rzadziej niż u kobiet rasy białej, a najczęściej, ciąże mnogie występują u kobiet rasy czarnej. Na zwiększenie częstotliwości pojawiania się ciąż mnogich w ostatnich latach wpływ miał też rozwój leczenia hormonalnego i sztucznego zapłodnienia. Zdarzają się obecnie więc ciąże mnogie nawet z ośmioma zarodkami rozwijającymi się w macicy.
Przeczytaj: Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Niezależnie od ilości zarodków, w ciąży mnogiej zdarzyć mogą się różnorodne komplikacje – zarówno w okresie płodowym, samym porodzie, jak i okresie poporodowym. Przy ciąży mnogiej, poród następuje zazwyczaj wcześniej niż w przypadku ciąży pojedynczej – im większej ilości dzieci spodziewa się matka tym szybciej zazwyczaj odbywa się poród. Częstą przyczyną przyspieszenia porodu jest pęknięty pęcherz płodowy. Niebezpieczne dla zdrowia dziecka i matki jest tez nadmierne rozciągnięcie macicy, które może doprowadzić do przedłużenia porodu bądź atonii macicy. Najczęściej więc, przy ciąży mnogiej stosuje się cesarskie cięcie, choć bywa że kobiety rodzą siłami natury – co bywa łatwiejsze niż w przypadku zwykłych porodów, dzieci mają bowiem nieco mniejsze rozmiary.
W ciąży mnogiej, rozwój płodu może nie następować prawidłowo, a bywa również i tak, że poszczególne płody nie rozwijają się prawidłowo. Stąd tak ważna jest dobra opika medyczna i regularne wizyty kontrolne.