Aktualności Ciąża

Sprzęt od WOŚP uratował 500-gramowego wcześniaka!

Już w najbliższą niedzielę 14 stycznia 2018, rusza 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od jakiegoś czasu nie milkną w mediach dyskusje na temat zasadności prowadzenia zbiórki, działalności fundacji jak i samego Jurka Owsiaka. Czy tego typu akcje są potrzebne? Na to pytanie znają odpowiedź tysiące dzieci, którym sprzęt przekazany przez Orkiestrę uratował zdrowie i życie.

Jedną z bohaterek jest urodzona zaledwie dwa miesiące temu dziewczynka z Ostrowa. Ciąża niestety nie przebiegła typowo, a dziewczynka urodziła się na początku listopada 2017 roku, w połowie drugiego trymestru. Ważyła zaledwie 500 gramów. Jej narządy nie były jeszcze w pełni wykształcone i przystosowane do samodzielnego życia. Dziewczynka przyszła na świat w Szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zespół lekarzy specjalistów podjął walkę i o jej życie. Byłaby to walka nierówna gdyby w maju tego samego roku Orkiestra nie przekazała szpitalowi specjalistycznego sprzętu – hybrydowego inkubatora i jednostki do wykonywania zabiegów operacyjnych na wcześniakach nie osiągających wagi 1500 gramów. Na oddziale neonatologicznym zespół chirurgów, neonatologów pediatrów i anestezjologów podjął się operacji mającej na celu udrożnienie jelita dziecka. Bez specjalistycznego sprzętu takiego jak inkubator hybrydowy, który zapewniał stałą temperaturę oraz mikronarzędzi i lup operacyjnych, zbieg byłby niemożliwy do wykonania lub niósł ze sobą ogromne ryzyko.

Źródło: www.wosp.org.pl
Źródło: www.wosp.org.pl

Sam dyrektor szpitala przyznaje, że od początku jego zawodowej kariery granica przeżywalności noworodków przesunęła się imponująco – jeszcze kilka lat temu granicą przeżywalności było 1000 gram, teraz z powodzeniem można ratować dzieci o połowę mniejszej masie.

Przeczytaj również: Pierwsze objawy ciąży

Podobnych historii w całym kraju jest tysiące. Od początku swojej działalności WOŚP zebrała ponad 800 milionów złotych, które przeznaczyła między innymi na sprzęt ratujący najmłodszych. Śmiało można stwierdzić, że w Polsce nie ma ani jednego szpitala bez choćby jednego urządzenia oznaczonego serduszkiem, a korzyści jakie z tego wynikają są bezcenne – tak jak ludzkie życie, które lekarze mogą uratować za pomocą odpowiednich narzędzi.

Zebrane w tym roku środki przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.