Jakie są pierwsze objawy ciąży? Kiedy podejrzewać ciążę? Czy wszystkie objawy ciąży są równie pewne i występują zawsze? Czy to wczesna ciąża? Kompendium wiedzy o objawach ciąży wczesnej i pewnych wyznacznikach ciąży.
Już od momentu zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety rozpoczynają się pierwsze zmiany, których doświadczać będzie kobieta przez kolejne 9 miesięcy swojego życia – aż do momentu porodu. Przez pierwszych kilkanaście dni, wczesna ciąża nie daje jednak żadnych widocznych i odczuwalnych przez kobietę objawów. Dopiero po przynajmniej dwóch tygodniach pojawiają się pierwsze objawy ciąży, które mogą wzbudzić w kobiecie podejrzenie że spodziewa się dziecka. Nie wszystkie jednak zmiany w organizmie kobiety, mimo iż mogą być objawami ciąży są rzeczywiście z nią związane. Niekiedy okazuje się, że zmiany te, powodowane są innymi przyczynami zdrowotnymi. Dlatego też, objawy ciąży dzieli się na możliwe, prawdopodobne oraz pewne. Dopiero pewne objawy z całą pewnością mogą świadczyć o tym, że kobieta spodziewa się dziecka.
Ciąża – pierwsze objawy
Pierwsze objawy ciąży pojawiają się po około dwóch tygodniach od zapłodnienia. Są to objawy subiektywne i nie zawsze każda kobieta je wyczuwa. Nie są one również wystarczające do stwierdzenia ciąży. Najczęściej, kobieta zaczyna odczuwać nudności. W przypadku ciąży najczęściej mówi się o porannych nudnościach ale tak naprawdę,w niektórych przypadkach mogą one trwać cały dzień, bądź ujawniać się wieczorami. Poza nudnościami, jako objaw ciąży można też uznać nagłe zniechęcenie do jedzenia czy picia konkretnych produktów, które wcześniej były przez kobietę lubiane. Innym objawem wczesnej ciąży może być zwiększenie częstotliwości oddawania moczu. Oczywiście, wszystkie przytoczone sytuacje mogą nie być objawem ciąży a symptomem zatrucia pokarmowego czy rozwijającego się stanu zapalnego.
Innymi, subiektywnymi objawami ciąży, zwłaszcza ciąży wczesnej, są zaparcia i zaburzenia równowagi.
Kolejnym objawem, który najmocniej przykuwa uwagę kobiety i zmusza ją do rozważenia opcji bycia w ciąży, jest zatrzymanie miesiączki. Jako objawy ciąży miesiączka (a raczej jej zatrzymanie) występuje zawsze. Niestety nie jest to również pewny objaw ciąży. Po pierwsze dlatego, że zatrzymanie miesiączki może nastąpić w wyniku różnych innych dolegliwości (stres, preparaty hormonalne, anoreksja, odchudzanie). Po drugie w ciąży może zdarzyć się krwawienie, które wprawdzie nie ma charakteru krwawienia miesiączkowego, tylko jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w łożysku (bądź ciąży pozamacicznej), ale mimo wszystko przez kobietę może zostać uznane za typowy, comiesięczny okres. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli żadne dodatkowe objawy wczesnej ciąży nie występują, kobieta może nawet nie zastanawiać się nad możliwością bycia w ciąży i dopiero brak krwawienia w kolejnym cyklu zmusi ją do zastanowienia się nad przyczyną. U niektórych kobiet występuje prawie całkowity brak objawów w ciąży wczesnej (nie ma nudności, nie ma bóli brzucha, nie ma zaparć). Jedynym wtedy objawem jest właśnie zatrzymanie krwawienia.
Czytaj: Przebieg ciąży od poczęcia do porodu
Po tygodniu od spodziewanej miesiączki można wykonać test ciążowy badający obecność w moczu hormonu Hgc. Jego obecność jest związana z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy i jest objawem ciąży bardzo prawdopodobnym – o ile oczywiście badanie jego poziomu zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie.
W pierwszym okresie ciąży, objawami które są prawdopodobne są tez zmiany w obrębie piersi. Mogą one polegać na: mrowieniu i zwiększeniu wrażliwości na dotyk, pojawieniu się ciemniejszych obwódek wokół sutka, powiększeniu piersi lub obecności niespotykanych dotąd wysięków.
Widoczne objawy ciąży – polegające na powiększaniu się brzucha i piersi czy pojawianiu się rozstępów związane są już z późniejszym okresem ciąży (rozpoczynają się od około 8 tygodnia ciąży – w tym czasie kobita najczęściej już szykuje się do wizyty u lekarza bądź zamierza zrobić test ciążowy.
Pewne objawy ciąży
Ciążę ze 100% pewnością można stwierdzić jedynie podczas badań lekarskich. Ginekolog przeprowadza badanie ultrasonograficzne, podczas którego może zaobserwować embrion rozwijający się w macicy a także usłyszeć bicie serca dziecka. Oba te objawy są objawami pewnymi i jedynie jako takie mogą prowadzić do stwierdzenia obecności ciąży bez żadnej wątpliwości. Poza samym badaniem USG, lekarz przeprowadza również dodatkowe badania ginekologiczne, które pozwalają na określenie prawidłowości rozwoju ciąży.
Niestety zdarza się również, że po pierwszych objawach które można było uznać za spodziewanie się dziecka, pojawia się zanik objawów ciąży. Ta sytuacja może być spowodowana przez dwie sytuacja – chorobę która daje podobne objawy (mięsaki, nowotwór narządów rodnych) bądź przez ciążę urojoną.