Cykl miesiączkowy to nieodłączny element życia każdej kobiety przed menopauzą. Składające się na nie dni płodne i niepłodne można rozpoznać dzięki prowadzeniu kalendarza oraz obserwując swoje ciało mierząc temperaturę i obserwując śluz szyjkowy. Nawet jeśli nie starasz się o dziecko, warto poznać lepiej swoje ciało i mieć wiedzę na temat momentu cyku w którym właśnie się znajdujesz.
Dni płodne
Czas płodności kobiety uzależniona jest od momentu w którym komórka jajowa dojrzeje i uwolni się z jajnika. Pomimo iż komórka jajowa może przeżyć poza jajnikiem zaledwie 24 godziny, nie oznacza to wcale, że płodne dni u kobiety ograniczają się zaledwie do jednej doby – wpływ bowiem na dni płodne ma również żywotność plemników w organizmie kobiety. Czas w jakim kobieta może zajść w ciąże, jest więc dłuższy i oblicza się go na 5-6 dni przed jajeczkowaniem i do 4 – 5 dni po nim. W efekcie ilość dni płodnych u kobiety oblicza się na około 8-10 dni. Kobiety, które pragną zajść w ciąże w okresie kiedy mają dni płodne cyklu powinny podejmować współżycie, te zaś, które nie pragną dziecka – powinny od współżycia się powstrzymać.
Jak obliczyć dni płodne?
Wyliczenia dni płodnych przeprowadzić można o kilka metod naturalnych. Najbardziej popularną jest metoda kalendarzykowa. Kalendarzyk małżeński opiera się o obliczanie przypuszczalnego terminu jajeczkowania i na tej podstawie obliczeniu kiedy są dni płodne. Metoda jest skuteczna jedynie u kobiet które miesiączkują regularnie i nie powinna być stosowana jak jedyna antykoncepcja.
Na różnych serwisach internetowych dostępne są aplikacje, które pozwalają obliczyć dni płodne i niepłodne. Niestety nie każda kobieta może z takich kalendarzy korzystać i lepiej nie polegać na nich w 100%. Kalendarzyk płodnych dni działający według skryptu podaje bowiem jedynie orientacyjne dane, zakładające że płodne dni wypadają między 9 a 16 dniem cyklu a nie każdy kalendarz płodnych dni w wersji on-line bierze pod uwagę indywidualną długość cyklu. Poza tym, taka metoda będzie skuteczna jedynie u kobiet bez zaburzeń hormonalnych i z idealnie regularnymi cyklami.
Dni płodne kobieta może również wykryć poprzez samobadanie szyjki macicy. W trakcie płodnych dni, szyjka jest otwarta i miękka. Kiedy kobieta ma dni niepłodne, szyjka macicy znajduje się nisko, jest twarda i zamknięta. Badanie szyjki macicy powinno się wykonywać o tej samej porze,a wyniki zapisywać. Przy trudnościach z określeniem i rozpoznaniem stanu szyjki macicy warto poprosić o instrukcję lekarza ginekologa.
Kolejną metodą w ramach której można określić płodne dni u kobiety jest badanie śluzu z pochwy. W czasie dni płodnych śluz jest rozciągliwy i przypomina wyglądem kurze białko. Można również wyliczyć dni płodne w oparciu o temperaturę ciała, która w czasie owulacji jest wyższa niż w czasie kiedy kobieta ma dni niepłodne.
Dni niepłodne
Cykl miesięczny kobiety składa się z dni płodnych i dni niepłodnych. W czasie kiedy kobieta ma dni niepłodne nie może zajść w ciąże. Metod na określanie tego kiedy są dni niepłodne jest kilka – niestety żadna nie daje 100% pewności. Co oznacza niepłodność laktacyjna?
Dni niepłodne, to ten okres w tkacie cyklu miesiączkowego kobiety, w którym nawet po podjęciu w współżycia, nie dojdzie do rozwoju nowego człowieka. W całym cyklu kobiety, dni niepłodnych jest więcej niż płodnych a ich występowanie można z grubsza obliczyć za pomocą kilku mniej lub bardziej skomplikowanych metod, które wchodzą w skład naturalnych metod planowania ciąży. Uznaje się, że płodne dni kobiety to okres między 9-16 dniem cyklu. Pozostały czas stanowią dni niepłodne.
Czy zawsze można bezpiecznie współżyć w dni niepłodne?
Tak, pod warunkiem że ma się pewność iż są to rzeczywiście niepłodne dni. Ciąża wtedy nie jest możliwa. Bywa bowiem tak, że natura płata kobiecie figla i w jednym cyklu może przesunąć dni płodne, ze względu na to iż owulacja wystąpi wcześniej o kilka dni, bądź o kilka dni później. Stres, leki, zaburzenia hormonalne, a nawet zwykła grypa mogą doprowadzić do tego, że w czasie w którym kobieta uważa że ma dni niepłodne, w rzeczywiści może zajść w ciążę. Wtedy warto sprawdzić pierwsze objawy ciąży.
Jak obliczyć dni niepłodne?
Podczas owulacji całe ciało kobiety reaguje. Zmienia się temperatura, śluz w pochwie a niektóre kobiety fizycznie odczuwają moment jajeczkowania. Nie ma niestety metody, które w 100% zawsze i w każdej sytuacji pozwoli obliczyć kiedy są dni niepłodne. Stąd też, poleganie jedynie na obserwacjach własnego ciała i jego sygnałów polecane jest kobietom, które planują ciąże nie zaś chcą jej uniknąć. Najpopularniejsze metody, które pozwalają wyliczyć dni niepłodne to metoda kalendarzykowa, metoda temperaturowa, metoda badania szyjki macicy, metoda badania temperatury i śluzu. Do wszystkich tych metod – poza regularnymi cyklami kobieta potrzebuje jeszcze czasu i regularności. Wszelkie obserwacje, jakich wymaga ustalenie dni niepłodnych muszą być prowadzone niezwykle regularnie. Nie tylko w zakresie tego, że badania należy przeprowadzać codziennie przez przynajmniej kilka miesięcy, ale również w zakresie konieczności wykonywania badań w odpowiednich porach dnia i o tej samej godzinie. Z tego powodu, określenie tego kiedy niepłodne dni kobiety są 100% pewne, jest niezwykle trudne.
Młode kobiety, które mają nieregularne miesiączki bądź też dopiero od niedawna mogą prowadzić obserwacje własnego cyklu, mogą nie być w stanie określić tego kiedy mają dni niepłodne.
Niepłodne dni mają również kobiety karmiące piersią. Czas ten nazywany jest niepłodnością laktacyjną i trwać może do 6 miesięcy po porodzie. Bywa jednak i tak, że płodne dni kobieta ma już w dwa miesiące po porodzie.
Przy określaniu dni płodnych i niepłodnych serdecznie polecam tester owulacyjny Afrodyta ze śliny. Bardzo łatwy w użyciu i szybko wiemy w jakim okresie cyklu jesteśmy. Polecam serdecznie ! 🙂