Zdrowie

Trening EMS w walce z bólem pleców

Czasy w jakich żyjemy znacznie różnią się od tych, w których żyli nasi pradziadkowie (ba, nawet dziadkowie). I to pod niemal każdym względem. Weźmy na przykład choroby i dolegliwości – bardzo trudno jest znaleźć osobę (o ile to w ogóle możliwe), która choć raz nie cierpiała z powodu bólu pleców. Różnorakie problemy z kręgosłupem są już uznawane za chorobę cywilizacyjną. Czy jest coś, co może nam pomóc? Jedną z takich rzeczy jest trening EMS.

Ból pleców – przekleństwo naszych czasów?

Dlaczego bolą plecy? Przyczyn może być wiele, a co ważniejsze, często więcej niż jeden czynnik powoduje stany bólowe. Jednak spokojnie można powiedzieć, że do najczęstszych przyczyn bólu pleców należą:

  • siedzący tryb życia,

  • utrzymywanie przez dłuższy czas wymuszonej, nienaturalnej postawy ciała,

  • chodzenie w butach na obcasie,

  • brak regularnego wysiłku fizycznego,

  • nieprawidłowa postawa podczas podnoszenia cięższych przedmiotów (albo dzieci) – pochylanie się, zamiast ugięcia kolan.

Dyskomfort z nimi związany spowodowany jest przeciążeniem struktur tkankowo-stawowych, a ból placów w takich przypadkach nazywany jest bólem posturalnym. Warto dodać, że takie złe nawyki bardzo często prowadzą do powstania wad postawy, jak skolioza, kifoza czy lordoza, a te potrafią skutkować bólem na niemal każdym odcinku pleców.

Co zrobić, gdy boli?

Łykanie środków przeciwbólowych, smarowanie się najróżniejszymi maściami czy nawet masaże lecznicze to środki dające ulgę na chwilę. Jednak ból pleców powraca. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem, zresztą działającym nie tylko na to, może być trening EMS, czyli elektrostymulacja mięśni pod bacznym okiem trenera personalnego.

Dlaczego EMS?

Po pierwsze, trening EMS jest o wiele skuteczniejszy niż standardowe ćwiczenia na siłowni, a po drugie, sporo krótszy – wystarczy już 30 minut ćwiczeń, by zobaczyć efekty porównywalne z tymi po wielu godzinach spędzonych na siłowni.

Jednak, co w tym przypadku najważniejsze, trening EMS doskonale nadaje się do zmniejszania, a nawet całkowitej eliminacji bólu pleców.

Trening EMS to nie tylko sposób na modelowanie sylwetki czy ujędrnianie mięśni. Walka z bólem jest możliwa dzięki odciążeniu kręgosłupa i aktywizacji mięśni grzbietu. Dzięki impulsom elektrycznym przekazywanym do różnych partii ciała udaje się także zredukować dysbalans mięśniowy, czyli sytuację, gdy w grupie mięśni działających przeciwstawnie (np. zgodna cze i prostowniki biodra), jedne działają silniej od drugich. Trening EMS pozwala także odtworzyć symetrię ciała, a to, dzięki zwiększonej stabilizacji mięśni prowadzi do odciążenia ścięgien i redukuje ból.

Czy to na pewno bezpieczne?

Jeśli zdecydujemy się na trening EMS w sprawdzonym miejscu, gdzie ćwiczenia prowadzą wykwalifikowani specjaliści, w dodatku na najnowszych maszynach, nie ma powodu do obaw. Przykładowo, w Centrum Zdrowia Panaceum treningi odbywają z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń Miha Bodytec, a każdy uczestnik zajęć traktowany jest tam indywidualnie przez trenerów personalnych. Dzięki temu, każdy może osiągnąć spektakularne efekty, także w walce z bólem pleców.

Oczywiście, w przypadku silnych dolegliwości bólowych, przed zapisaniem się na regularne trening warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy bóle pleców nie mają innego, poważniejszego podłoża. Jeśli ból pleców spowodowany jest, po prostu, „nieprawidłowym” stylem życia, trening EMS może okazać się zbawienny!

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.