Medycyna

Pieluchy dla dorosłych – jak zadbać o higienę ich użytkownika?

Pieluchy dla dorosłych nie likwidują problemu nietrzymania moczu, jednak w znacznym stopniu ułatwiają życie ich użytkownikom i opiekunom. Chronią odzież, materac i pościel przed zmoczeniem oraz pomagają zachować świeżość i suchość. Jednak warto pamiętać, że samo używanie pieluch nie wystarczy, żeby zatroszczyć się o skórę. Oto kilka wskazówek dotyczących higieny osób z inkontynencją.

Jak często należy wymieniać pieluchy dla dorosłych?

Nietrzymanie moczu to problem dużo łatwiejszy do opanowania, jeśli tylko sięgniesz po właściwe środki ochronne, takie jak nowoczesne pieluchy dla dorosłych o anatomicznym kształcie. Podczas ich kupowania należy zwrócić uwagę na stopień chłonności. Niektóre z nich są bowiem dostosowane nawet do ciężkich przypadków nietrzymania moczu. Mają bardzo chłonne wkłady i dodatkowe zabezpieczenia, które chronią przed przeciekaniem. Jednak nawet gruby i chłonny wkład nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie wystarczająco często wymieniany. Standardowo osoba z nietrzymaniem moczu, która nie korzysta z toalety wcale, potrzebuje wymiany zabezpieczenia 5–8 razy dziennie. Jeśli dodatkowym problemem jest nietrzymanie stolca, wówczas nowa pielucha jest potrzebna natychmiast po defekacji, gdyż kontakt skóry z kałem jest bardzo niebezpieczny, grozi podrażnieniami, uszkodzeniami skóry i infekcjami, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać życiu. Dlatego kwestia regularnej wymiany pieluch ma ogromne znaczenie.

Bardzo wygodne rozwiązanie stanowią wskaźniki wilgoci, w które wyposażone są nowoczesne pieluchy dla dorosłych. Wskaźniki te zmieniają kolor, kiedy zbliża się czas wymiany zabezpieczenia. Taka metoda jest zastosowana między innymi w produktach marki TENA.

Jak zadbać o higienę podczas wymiany pieluchy?

W moczu i kale obecne są bakterie oraz czynniki drażniące, z którymi delikatna skóra nie powinna mieć kontaktu, tym bardziej przez dłuższy czas. Dlatego przy każdej wymianie pieluchy skórę trzeba umyć. Przed zabiegiem warto umieścić na łóżku nieprzemakalny podkład.

Pierwszym sposobem jest skorzystanie ze specjalistycznych chusteczek, nasączonych delikatnym płynem, który nadaje się do pielęgnacji miejsc intymnych. Chusteczki te są przeznaczone specjalnie dla osób z inkontynencją i co ważne – są jednorazowe, dlatego po użyciu należy chusteczkę wyrzucić.

Drugi, tradycyjny sposób, to mycie ciała myjką i płynem do higieny intymnej. Po oczyszczeniu, odświeżeniu oraz delikatnym osuszeniu skóry dobrze jest nasmarować ją kremem ochronnym, który zapobiega przesuszeniu, podrażnieniom, a przy okazji odżywia ją i wzmacnia. Każdy chory oraz opiekun powinien wiedzieć, że zdrowa i zadbana skóra jest dla osoby z nietrzymaniem moczu bardzo ważna, bo zmniejsza ryzyko powikłań, w tym odleżyn. Dopiero po umyciu i osuszeniu miejsc intymnych można założyć nową pieluchę.

Kilka dodatkowych rad odnośnie do higieny użytkownika pieluch

Konieczność kilkakrotnej wymiany pieluchyw ciągu dnia wydaje się problematyczna, tym bardziej na początku. To może rodzić pokusę, aby podawać podopiecznemu mniej płynów, co ograniczyłoby częstość oddawania moczu. Jednak taki sposób jest bardzo niebezpieczny, bo odpowiednie nawodnienie organizmu determinuje zdrowie i dobre samopoczucie chorego. Używanie wysokiej jakości produktów ochronnych oraz kosmetyków znacznie ułatwia czynności pielęgnacyjne, usprawnia je i chroni przed ewentualnymi komplikacjami. Podczas zabiegów higienicznych bardzo ważna jest również delikatność. Liczy się zarówno dobór właściwych preparatów do higieny intymnej, jak i sposób przeprowadzania zabiegów. Pamiętaj, że tarcie skóry (np. ostrą myjką, ręcznikiem) może doprowadzić do jej uszkodzeń, dlatego trzeba wybrać delikatny ręcznik i przykładać go miejsce po miejscu, aby wchłonął wilgoć. O tych zasadach powinien pamiętać zarówno opiekun, jak i osoba, która wymienia sobie zabezpieczenia higieniczne samodzielnie.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.