Medycyna

Kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki ginekologiczno-położniczej

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie należy skupić się nie tylko na przygotowaniach związanych z urządzaniem pokoiku dla nowego członka rodziny, ale przede wszystkim na zdrowiu nienarodzonego dziecka. W trakcie ciąży kobiety powinny ściśle przestrzegać terminarza obowiązkowych badań prenatalnych, dzięki którym możliwa będzie ocena zdrowia płodu, na każdym etapie jego rozwoju. O jakie badania chodzi? Gdzie najlepiej je wykonać?

Jakie obowiązkowe badania należy wykonać w ciąży?

W okresie ciąży kobiety powinny wykonać o wiele więcej badań diagnostycznych niż zwykle. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz lekarze specjaliści stworzyli terminarz obowiązkowych badań w ciąży. Według informacji w nim zawartych pomiędzy 7 a 8 tygodni kobieta podejrzewająca ciąże powinna zgłosić się na badanie ginekologiczne wewnętrzne. Następnie po upływie dwóch tygodni (pomiędzy 10 a 11 tygodniem ciąży) zaleca się przeprowadzenie pierwszych kompleksowych badań diagnostycznych – morfologii krwi, badania moczu, określenia grupy krwi i czynnika Rh, badania poziomu glukozy we krwi oraz badania USG, które potwierdzi zapłodnienie komórki jajowej. Oprócz tego lekarz wykonuje dodatkowo cytologię, bakteriologię oraz dokona wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia wirusem HIV i WZW (wirusowym zapaleniem wątroby) typu C.
Badanie USG, w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży wykonuje się trzy razy. Z kolei badanie ginekologiczne przeprowadza się podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Po 40 tygodniu ciąży kobieta może zdecydować się na dodatkowe badanie USG, ponad to co 3 dni powinna zgłaszać się na badania kardiotokograficzne. KTG jest niezwykle ważnym badaniem pozwalającym na monitorowanie pracy serca oraz skurczów macicy.

Gdzie wykonać badania w ciąży?

Badania prenatalne należy wykonywać we wskazanym terminie. Obecnie wiele klinik oferuje przyszłym mamom skorzystanie z usług kompleksowej diagnostyki ginekologiczno-położniczej. Jedną z nich jest Klinika Babka Medica, w której to kobiety w ciąży będą mogły zadbać o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka, poprzez wykonanie podstawowych i dodatkowych badań prenatalnych. Niezwykle ważne jest przestrzeganie terminarza badań. W tym wypadku należy pamiętać o tym, że wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, co znacznie zwiększa szansę na częściowe lub całkowite zniwelowanie występujących wad rozwojowych.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.