Medycyna

Kiedy wykonać badanie doppler tętnic szyjnych

Doppler tętnic szyjnych to badanie diagnostyczne wykonywane w celu dokonania oceny stopnia zwężenia tych naczyń. Tętnice szyjne pełnią niesamowicie ważną funkcję – dostarczają krew i tlen do mózgu, a także do szyi, twarzy oraz całej głowy. To właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie badań diagnostycznych. Dzięki nim można odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne schorzenia i podjąć się ich leczenia.

Doppler – profilaktyka udarowa

Miażdżyca tętnic szyjnych nie powoduje bólu, przez co zwykle zostaje zdiagnozowana dopiero po udarze. Udar wywołany jest nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu i wbrew panującemu przekonaniu nie dotyka on jedynie osób w podeszłym wieku. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się również palacze, osoby otyłe, a także cukrzycy.  Profilaktyka udarów jest niesamowicie ważna, ponieważ jego konsekwencje mogą mieć ogromny wpływ na stan zdrowia, a w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Pierwszymi objawami, których nie wolno lekceważyć są częste zawroty i bóle głowy. Jeśli doświadczamy takich dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie usg tętnic szyjnych. Doppler profilaktyka udarowa powinna być wykonywana przez każdego, niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia. 

Doppler tętnic szyjnych – info

Badanie nie wymaga uprzedniego przygotowania, jednak warto wiedzieć jak wygląda sam zabieg. Badanie doppler tętnic szyjnych trwa zaledwie 5-10 minut i wykonywane jest przy pomocy małej głowicy, którą lekarz pokrywa żelem. Pacjent nie odczuwa bólu i badanie jest bezinwazyjne. Badanie usg przeprowadzone przez specjalistę umożliwia dokładną ocenę stanu zwężenia tętnic szyjnych, a także ocenić na jak długim odcinku i w jakim miejscu położone są blaszki miażdżycowe oraz jaka jest ich struktura. Ocena stanu naczyń mózgowych pozwala na wczesne wykrycie miażdżycy i zapobiega wystąpieniu udaru, dzięki wczesnemu wprowadzeniu leczenia. 

Jak często powtarzać doppler tętnic szyjnych?

Systematyczność w wykonywaniu badań profilaktycznych jest kluczowa. Im szybciej zostanie zdiagnozowane schorzenie, tym większa efektywność jego leczenia. Profilaktyka udarów wymaga przeprowadzania badań regularnie. Doppler tętnic szyjnych jest bezbolesny i nie wywołuje większego dyskomfortu u pacjenta, więc osoby należące do grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia miażdżycy powinny wykonywać to badanie jak najczęściej. Badanie usg powinno być również przeprowadzone u każdego, kto odczuwa jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zagrożeniu udarem. 

Świadomość o zagrożeniu, jakie niesie za sobą udar powinna być jak najbardziej szerzona w społeczeństwie. Profilaktyka udarów pozwala na wczesne wykrycie schorzenia i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dzięki wykonywaniu tych badań mamy realny wpływ na własne zdrowie i życie. Nawet jeśli nie należymy do grupy zwiększonego ryzyka warto co jakiś czas zrobić profilaktyczne badania naczyń tętniczych. Miażdżyca może dotknąć każdego, a w skrajnych przypadkach jest już za późno na leczenie.

 

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.