O tym, jak istotna jest suplementacja, powiedziano już bardzo wiele. Kontrolując swoją dietę, a co za tym idzie ilość mikroskładników, jakie dostarczamy wraz z pożywieniem, należy wybierać te suplementy, które najskuteczniej wspomogą nasz organizm. Ciekawym produktem są witaminy liposomalne, niezwykle efektywne – ich działanie można w prosty sposób opisać, za przykład podając liposomalną witaminę C.
Kluczem do efektywności witaminy liposomalnej jest jej budowa. Otoczka, w której znajduje się skoncentrowana dawka witamin, jakie chcemy dostarczyć do naszego organizmu, musi być odpowiedniej budowy biochemicznej. W przypadku witamin liposomalnych, budowa ta jest fosfolipidalna – swoim składem przypomina do złudzenia błony komórkowe w naszym organizmie. Dzięki temu przyswajalność witamin liposomalnych rośnie nawet do 85-90%. Fosfolipidy mogą niekiedy łączyć się z błonami komórkowymi, zasilając ich wnętrze w kwas askorbinowy w sposób bezpośredni.
Fosfolipidy są ważne w przypadku witamin liposomalnych jeszcze z innego względu. Ich budowa gwarantuje, że kapsułka nie będzie rozkładać się w czasie przejścia przez ludzki układ pokarmowy. Jest to zatem naturalna osłona tłuszczowa, która zapobiega rozkładowi witaminy liposomalnej w żołądku lub jelicie, gdzie mogłaby powodować zatrzymywanie się wody. Osłonka fosfolipidowa ulega rozkładowi dopiero w wątrobie, gdzie kwas askorbinowy jest rozdystrybuowany po całym organizmie z bardzo wysoką efektywnością.
Zobacz również: witaminy liposomalne na www.ekoflos.pl/186-liposomalne-witaminy
Wysoka efektywność witamin liposomalnych
W codziennym trybie jesteśmy zobowiązani do dostarczenia naszemu organizmowi minimum 1 g kwasu askorbinowego. Bywa jednak, że nasz organizm wymaga większej dawki tego mikroskładnika, dzieje się tak podczas infekcji, stanów zapalnych itd. Wówczas zapotrzebowanie na nią może wzrosnąć kilkukrotnie – niekiedy do 1 g na godzinę. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że liposomalna witamina C jest 5-10 razy bardziej przyswajalna, możemy liczyć na to, że podczas większego zapotrzebowania będziemy w stanie w jakościowy sposób je zapewnić.
W przyswajaniu liposomalnej witaminy C pomagają bioflawonoidy, które są dodatkowo silnym antyoksydantem. Jeśli więc rozpoczynamy suplementację z udziałem witamin liposomalnych, to dobrze jest w trakcie ich przyjmowania jeść spore ilości warzyw i owoców. Dobrze jest stosować ją przed posiłkiem (około 30 minut) lub pomiędzy nimi. Efektywność liposomalnej witaminy C może zostać obniżona przez obecność cukrów prostych oraz produktów mącznych, które hamują w pewien sposób bioprzyswajalność.
Biorąc pod uwagę bardzo wysoką efektywność i witalne właściwości kwasu askorbinowego (wzmacnianie układu odpornościowego, wspomaganie w leczeniu wielu stanów zapalnych i wiele innych), włączenie do swojej codziennej diety liposomalnej witaminy C to bardzo dobry krok w kierunku dobrej kondycji zdrowotnej.