Zdrowie

Tomografia wiązki stożkowej – co wykrywa?

Tomografia komputerowa stożkowa zębów, w skrócie CBCT jest innowacyjną metodą diagnostyczną, wykorzystywaną najczęściej w stomatologii, choć nierzadko stosują ją także laryngolodzy. Zastanawiasz się, jakie są wskazania do wykonania badania? Poznaj zalety i wady tomografii CBCT.

Tomografia CBCT – co to jest?

Tomografia wiązki stożkowej (tomografia stożkowa) jest badaniem wykonywanym przy użyciu specjalistycznej aparatury, która obraca się w trakcie przeprowadzania badania, co pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur poddawanych analizie. W Europie po raz pierwszy tomografię CBCT przeprowadzono w roku 1996, pięć lat później wprowadzono ją w ofertę klinik stomatologicznych w USA. Badanie wykorzystuje niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego, wiązka ta przybiera stożkowaty kształt, stąd właśnie wzięła się nazwa “tomografia wiązki stożkowej”.

W jakich sytuacjach przeprowadza się tomografię CBCT?

Obecnie tomografia komputerowa stożkowa odnajduje swoje zastosowanie głównie w stomatologii. Zaliczana jest do jednych z podstawowych badań diagnostycznych, ułatwiających zaplanowanie dalszego skutecznego leczenia, ale to nie wszystko. Tomografię CBCT przeprowadza się także w celach diagnostycznych zatok, jamy nosowej i żuchwy, schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz implantologii. Dlatego też w aparaturę do badania tomografii CBCT wyposażane nie tylko gabinety stomatologiczne, ale też kliniki laryngologiczne, periodontologiczne, onkologiczne i ortopedyczne.
Tomografia CBCT zębów pozwala na jednoczesne obrazowanie tkanek miękkich oraz struktur kostnych, dzięki temu możliwe jest wykrycie rozwijających się stanów zapalnych i chorób, w tym zmian nowotworowych, nieprawidłowości rozwojowych uzębienia itp. W trakcie badania lekarz stomatolog może dokładnie przeanalizować stan tkanki kostnej, korzeni zębów, położenie zatok bocznych nosa itp..

Zalety i wady tomografii stożkowej

Za największą zaletę tomografii CBCT uważa się bezinwazyjność oraz bezbolesność badania. Co więcej dawka promieniowania jest mniejsza niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej tomografii TK, co jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich pacjentów. Jeżeli chodzi o wady, to w tym przypadku zdecydowanym minusem jest fakt, że badanie to z reguły przeprowadza się wyłącznie w prywatnych placówkach. Koszt tomografii stożkowej zębów waha się zazwyczaj w granicach 150-200 zł.

Materiał powstał wraz z pomocą firmy Medykus.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.