Stomatologia zna wiele ciekawych rozwiązań, dotyczących uzupełniania ubytków w uzębieniu pacjentów. Służyć mogą do tego między innymi implanty zębów. Czym one są, kiedy są zakładane i w jaki sposób? Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego artykułu.
Czym jest implant?
Postrzeganie implantów jako sztucznych zębów jest błędne. Implant stricte nie jest sztucznym zębem, zastępującym ząb naturalny pacjenta. To element imitujący naturalny korzeń zęba, który wszczepiany jest w jamę ustną – w kość szczęki lub żuchwy. Każdorazowo implant jest projektowany tak, żeby był dopasowany do indywidualnych preferencji użytkownika i był w stanie przywrócić do złudzenia funkcję naturalnego zęba. Dobrze wykonane implanty, po uzupełnieniu o koronę protetyczną, mogą służyć pacjentom przez kilkadziesiąt lat, a ci zapominają, że nie mają w danym miejscu własnego zęba, tylko implant.
Pod względem technicznym implant ma postać niewielkiej, co najwyżej kilkumilimetrowej śrubki z gwintem zewnętrznym i specjalnie opracowaną powierzchnią tytanową – tytanowe implanty są najbardziej powszechne we współczesnej stomatologii. Ich długość mieści się w przedziale od 6 do 19 mm, a szerokość od 3 do 7 mm. Implant umieszcza się bezpośrednio w kości, a po wygojeniu miejsca mocuje się na nim łącznik, następnie koronę lub most protetyczny czy protezę – widoczną część zęba lub zębów. Klikając w odnośnik Implanty zębów Warszawa można zobaczyć, jak wygląda dokładnie implant i w jaki sposób jest on umieszczany w kości w jamie ustnej pacjentów.
Do czego służą implanty?
Stomatolodzy wykorzystują implanty do różnych celów. Najczęściej służą one do uzupełnienia pojedynczych braków zębowych, choć jeden implant jest w stanie zastąpić nawet kilka zębów obok siebie. Użycie implantu, a raczej grupy implantów rozmieszczonych strategicznie w szczęce lub żuchwie pacjenta jest wskazane dla poprawy stabilizacji protez zębowych.
Implanty pozwalają na uzupełnienie miejsca po wyrwanym z korzeniem zębie, umożliwiają odbudowę większych ubytków, ponieważ stanowić mogą filar koron, mostów oraz protez całkowitych i częściowych. W przypadku całkowitego braku uzębienia, stosuje się kilka symetrycznie rozmieszczonych implantów, które utrzymują stabilnie protezę. Liczba zastosowanych u pacjenta implantów nie zawsze odpowiada rzeczywistej liczbie brakujących zębów.
Dlaczego implanty są zwykle tytanowe?
Wykorzystanie tytanu do robienia implantów to dobre rozwiązanie, ponieważ jest on materiałem wytrzymałym i solidnie odbudowuje korzeń zęba. Jednocześnie jest to metal biokompatybilny, czyli w pełni tolerowany przez organizm. Nie ma większego ryzyka, że organizm odrzuci implanty. Szybko zrasta się on z kością szczęki lub żuchwy – już po kilku miesiącach od umieszczenia.
Jakie zalety mają implanty?
Dzięki implantom można szybko i skutecznie, na długie lata odbudować braki zębowe. To także sposób na przywrócenie odpowiednich funkcji szczęką. Wprowadzanie implantów do kości nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Odbudowa protetyczna na implantach może być bardzo naturalna i całkowicie przejmuje funkcje zębów naturalnych. Wszczepione w kości implanty zapobiegają ich zanikowi.
Implanty nie są rozwiązaniem nowym. Współczesna stomatologia jedynie zwiększa zakres ich wykorzystywania. Można jednak uznać, że już w starożytnym Rzymie i Egipcie wykonywano pierwsze, prymitywne implanty z kości słoniowej, pereł lub muszli dla uzupełnienia braków zębów. Pierwszy implant z tytanu został użyty po raz pierwszy u pacjenta w Szwecji w 1965 roku.