Medycyna

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem: Sharp KC-D40EUW vs Philips Combi AC4080/10. Który wybrać?

Oczyszczacz z funkcją nawilżania to urządzenie rozwiązujące jednocześnie dwa problemy związane z jakością powietrza. Producenci oferują coraz większy wybór takiego sprzętu, mając na uwadze rosnące zainteresowanie konsumentów. W naszym artykule porównamy dwa oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, które są obecne na rynku już od dłuższego czasu i zdążyły zdobyć sporą popularność.

Wydajność oczyszczania i nawilżania

Uwzględniliśmy tutaj model KC-D40EUW firmy Sharp oraz Combi AC4080/10 marki Philips. Zostały one wybrane zarówno ze względu na swoją popularność, jak i podobną wydajność oczyszczania, która czyni je skutecznymi w pomieszczeniach o niemal tej samej powierzchni (z niewielką przewagą Sharpa).Przepływ powietrza oczyszczacza Sharp KC-D40EUW wynosi 216 m³/h, natomiast Philipsa Combi AC4080/10 201 m³/h. Producent drugiego z nich informuje nas również o wartości CADR, która wynosi 167 m³/h. Nie dysponujemy jednak takim parametrem dla urządzenia Sharpa, dlatego jesteśmy zmuszeni skupić się na przepływie powietrza.

W przypadku oczyszczacza z serii Sharp KC-D jest on wyższy, lecz różnica między dwoma porównywanymi modelami jest niewielka. 

Czy o wydajności nawilżania możemy powiedzieć to samo? Okazuje się, że pod tym względem znacznie lepiej wypada Sharp KC-D40UEW/EUB/EUH, który w najwyższym trybie jest w stanie emitować 440 ml pary wodnej na godzinę. Philips Combi AC4080/10 maksymalną wydajność ma niższą, gdyż wynosi ona 300 ml/h. W Sharpie znajdziemy także nieco większy zbiornik na wodę. Jego pojemność to 2,5 l, czyli jest o 0,5 l większa niż w urządzeniu Philipsa.  

Technologie filtracji i nawilżania powietrza

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW został wyposażony w filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA klasy H13. Dodatkowo urządzenie wykorzystuje jonizator plazmowy, wspomagający walkę z patogenami, który w zależności od swoich preferencji można wyłączyć.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-D40EUW

W skład systemu filtrującego oczyszczacza powietrza Philips Combi 2w1 AC4080/10 także wchodzą filtr wstępny oraz HEPA, ale nie znajdziemy tutaj jonizacji, a węgiel aktywny zawarty jest w filtrze HEPA.

Filtr węglowy odpowiada za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń gazowych, czyli lotnych związków organicznych (obecnych m.in. w środkach czystościach i produktach wykorzystywanych do wykańczania wnętrz), z których część wykazuje działanie rakotwórcze. Jeśli węgiel stanowi jedynie dodatek do filtra HEPA, to zwykle jest go niewiele, co oznacza, że oczyszczacz nie będzie w stanie przez długi czas efektywnie usuwać z powietrza toksycznych gazów.

Pod względem technologii nawilżania oba urządzenia zasługują na bardzo dobrą ocenę. Sharp KC-D40UEW i Philips Combi AC4080/10 to nawilżacze ewaporacyjne, zapewniające wysoki stopień bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do urządzeń wykorzystujących ultradźwięki nie wymagają stosowania wody destylowanej i nie są uciążliwe dla zwierząt, a zarazem nie wytwarzają gorącej pary wodnej tak jak nawilżacze parowe. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż urządzenia zostały wyposażone w higrostat, dzięki któremu można utrzymać optymalny poziom nawilżenia powietrza.

Głośność pracy

Wielu użytkowników podczas wyboru oczyszczacza powietrza szczególną uwagę zwraca na głośność jego pracy. Parametr ten odgrywa istotną rolę zwłaszcza w przypadku urządzeń przeznaczonych do sypialni, gdzie nadmierny hałas mógłby zakłócać sen.

Jak pod tym względem wypadają porównywane przez nas modele?

Głośność oczyszczacza Philips Combi AC4080/10 w zależności od trybu pracy mieści się w zakresie od 36 do 52 dB. To przeciętny wynik, który można uznać za wystarczający, jeśli urządzenie będzie umieszczone poza sypialnią albo w odległości 2-3 m od łóżka. Dla osób wrażliwych na hałasy znacznie lepszą propozycją jest Sharp KC-D40UEW, który generuje od 23 do 47 dB. W najniższym trybie jest zatem na tyle cichy, że nie powinien powodować dyskomfortu nawet wtedy, gdy stanie w pobliżu łóżka.

Cena i koszty eksploatacji

Cena oczyszczacza Sharp KC-D40EUW wynosi obecnie 1499 zł i jest porównywalna z kwotą, jaką zapłacimy za urządzenie w sezonie smogowym. Philips Combi AC4080/10 jest teraz tańszy i kosztuje 1118 zł, jednak jesienią i zimą jego cena bywa trochę wyższa. W serwisie Wybierz Oczyszczacz zwracamy uwagę na to, że oprócz kosztu zakupu urządzenia zawsze należy uwzględnić wydatki związane z jego eksploatacją. Są one uzależnione od żywotności i wartości filtrów wymiennych oraz od ilości pobieranej energii elektrycznej.

Według Sharpa w serii KC-D zastosowane zostały filtry, które będą w stanie spełniać swoją funkcję przez okres 10 lat. Niestety, w Polsce jakość powietrza jest zbyt zła, aby można było liczyć na tak długą żywotność, dlatego zakładamy, że w rzeczywistości czas ten trzeba skrócić o połowę. Wymianie podlega tutaj filtr węglowy, filtr HEPA i filtr nawilżacza. Jeśli przyjmiemy, że posłużą one nam 5 lat, roczny koszt związany z ich wymianą wyniesie w przybliżeniu 180 zł.

Philips Combi AC4080/10 wymaga wymiany dwóch elementów: filtra HEPA i filtra nawilżacza. Pierwszy posłuży nam 2 lata a drugi 3 miesiące. Zakładając, iż sprzęt będzie pracował przez połowę roku, zużywając dwa filtry nawilżacza, roczny koszt wyniesie około 270 zł. 

Pod względem poboru energii sytuacja wygląda podobnie. Maksymalna moc Philips Combi AC4080/10 to 60 W, natomiast moc Sharpa KC-D40EUW mieści się w zakresie od 5 do 25 W. Pierwsze urządzenie na tle innych nie wypada źle, lecz sprzęt marki Sharp prezentuje się wręcz znakomicie.

Podsumowanie – który oczyszczacz z nawilżaczem wybrać?

Dla wyjaśnienia, oba oczyszczacze mają tryb automatyczny i timer, a sterowanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem wbudowanego w urządzenie panelu. Pod tymi względami nie ma zatem między nimi różnic. Jednak biorąc pod uwagę inne parametry, polecamy wybór Sharpa KC-D40EUW. Zapewni bowiem dłuższą skuteczność w walce z zanieczyszczeniami gazowymi i szybciej poprawi wilgotność powietrza, a to najważniejsze zadania takiego urządzenia. Wprawdzie ten oczyszczacz kosztuje nieco więcej, jednak jego koszty eksploatacji są niższe, tak więc w perspektywie lat warto w niego zainwestować. Co więcej, Sharp KC-DEUW dostępny jest nie tylko w kolorze białym, ale i czarnym oraz ciemnografitowym (sprzedawanymi pod nazwą Sharp KC-D40EUB i Sharp KC-D40EUH), natomiast Philips oferuje tylko jedną wersję swojego urządzenia.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.