Medycyna

Skaling – co to takiego? Co daje naszym zębom.

Regularne mycie zębów i właściwe dbanie o higienę jamy ustnej jest konieczne, aby zachować zdrowie zębów i piękny uśmiech. Do tego okresowo każdy z nas powinien odwiedzać gabinet dentystyczny. Wizyty kontrolne u dentysty mają na celu szybkie wychwycenie ewentualnych zmian zapalnych czy ognisk próchnicy. Dzięki nim pacjent nie musi martwić się koniecznością m.in. borowania. Podczas kontroli uzębienia może się okazać, że na powierzchni zębów utworzył się kamień. Można go skutecznie usunąć w ramach zabiegu skalingu w gabinecie stomatologicznym. Na czym on polega?

Czym jest skaling?

Kamień nazębny, czyli trwały osad, powstaje w wyniku zmineralizowania płytki nazębnej. To jednak nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny, ponieważ narastający kamień może skutkować powstaniem stanów zapalnych przyzębia. Ma to związek z tym, że na kamieniu gromadzą się potencjalnie chorobotwórcze bakterie, powodujące choroby dziąseł i zębów. Gruba warstwa porowatego kamienia nazębnego podatna jest na przebarwienia, przez co zęby wyglądają nieładnie.

Dzięki zabiegowi skalingu można usunąć skutecznie nagromadzony kamień. Skaling zębów polega na usuwaniu osadu z powierzchni zębów pacjenta przy użyciu ręcznych bądź mechanicznych narzędzi – skalerów stomatologicznych emitujących ultradźwięki. Skaler generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, przez co rozbija kamień.

Jak przebiega zabieg?

Skaling przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym z użyciem skalera, którego końcówkę przykłada się do zębów. Przenosi on drgania na powierzchnię zęba, przez co kamień nazębny pęka i łatwo można się go pozbyć.

Zaleca się wykonywanie zabiegu skalingu zębów co najmniej raz do roku, a często i dwa razy, jeśli istnieje taka potrzeba wywołana m.in. powstaniem zmian zapalnych dziąseł. Można go przeprowadzać nawet 3-6 razy do roku, zgodnie z zaleceniem stomatologa, które zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. U jednych płytka nazębna osadza się szybciej, u innych wolniej. Wpływ na to ma nie tylko restrykcyjne dbanie o higienę jamy ustnej, ale i skład śliny pacjenta – przy wysokozmineralizowanej ślinie rośnie ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego.

Czy zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu?

Skaling zębów nie powoduje w większości przypadków dolegliwości bólowych, a jedynie pewne uczucie dyskomfortu. Znieczulenie miejscowe czy znieczulenie ogólne u dentysty w takim przypadku nie jest stosowane, chyba że mamy do czynienia z pacjentem, który kompletnie nie współpracuje z dentystą, np. z osobą niepełnosprawną lub też odczuwa paniczny lęk przed zabiegiem stomatologicznym. Wówczas można zastosować znieczulenie. Dolegliwości przy skalingu zależą głównie od indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból.

Co daje skaling?

Głównym celem skalingu jest usuwanie kamienia nazębnego poprzez jego rozbijanie z wykorzystaniem ultradźwięków. Później rozbity kamień wypłukuje się wodą. Najczęściej zabieg skalingu jest połączony z piaskowaniem zębów, co pozwala na usunięcie osadu i powierzchniowych przebarwień na zębach. Powierzchnia zębów jest polerowana, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko i podatność zębów na powtórne osadzanie się kamienia nazębnego.

Zabieg skalingu prowadzi do dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia, a w połączeniu z piaskowaniem zapobiega tworzeniu się złogów kamienia w przyszłości.

Źródło: http://www.primadent.pl/

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.