Jest to jedna z najczęściej występujących chorób, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Atopowe zapalenie skóry to bardzo często występująca choroba skóry. Po latach badań wiadomo, że ta choroba wywoływana jest poprzez nieprawidłowe reakcje immunologiczne organizmu. Są one uwarunkowane genetycznie u osób, które cierpią na to schorzenie. Są zatem osoby, które mają już w genach zapisane, że niestety ich organizm będzie reagował na niektóre czynniki, które będą wywoływać objawy tej choroby. Schorzenie to przez lekarzy zaliczane jest do grupy chorób psychosomatycznych.
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to choroba bardzo uciążliwa dla chorego. Wiąże się ona z występowaniem na skórze wyprysków i zaczerwienień. Pojawiają się one wtedy, gdy skóra osoby chorej na tą chorobę zetknie się z substancjami, które wywołują natychmiastową reakcję organizmu. Substancje te są bardzo rożne i mogą nimi być na przykład różnego rodzaju środki chemiczne. Schorzenie może być wywołane przez kontakt z nieodpowiednim rodzajem mydła, składnikiem jakiegoś kosmetyku czy szamponu. Schorzenie może zostać wywołane także przez kontakt z bardziej silnymi substancjami chemicznymi, na przykład mogą to być rozpuszczalniki, używane do rozcieńczania farb i lakierów. Chorobę tą mogą wywołać także zwierzęta, albowiem wiele osób reaguje na sierść niektórych zwierząt, kotów, psów czy domowych gryzoni. Chorobę mogą wywołać także roztocza, które najczęściej znaleźć można w materiałach, wyściełających łóżka i w pościeli.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i u dorosłych może także zostać wywołane przez spożycie nieodpowiedniego pokarmu, który wywoła natychmiastową reakcję organizmu. Chorobę mogą wywołać tak popularne pokarmy jak kurze jaja, krowie mleko, a także czekolada. Bardzo popularnym alergenem, wywołującym to schorzenie są także owoce, a wśród nich na pierwszym miejscu znajdują się truskawki.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Jak przebiega to schorzenie? Na skórze pojawia się zaczerwienienie, a sama skóra staję się bardzo sucha. Jest nieprzyjemna w dotyku, a chory ma nieodpartą chęć drapania miejsc, na których wystąpiły zaczerwienienia. Występują one także w charakterystycznych miejscach na ciele. Są to najczęściej twarz, szyja, zgięcia łokci, zgięcia kolanowe, a w najcięższych przypadkach schorzenie dotyka niekiedy nawet całego ciała.
W najcięższych przypadkach choroba ta łączy się niestety z astmą oskrzelową, zapaleniem spojówek czy też przewlekłym katarem siennym, ma więc objawy podobne do typowej alergii.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry? Współczesna medycyna posiada odpowiednio skuteczne środki, które są w stanie poradzić sobie z tym schorzeniem. Przede wszystkim są to różnego rodzaju mokre opatrunki, które umieszcza się na zaczerwienionych miejscach oraz leki przeciwhistaminowe. Najprostszą metodą leczenia a często jej uzupełnieniem jest naświetlanie i nawilżanie chorej skóry.
Podstawą, która pozwala osiągnąć największą skuteczność w leczeniu jest znalezienie substancji, która u chorego wywołuje reakcje chorobowe i wyeliminowanie jej z codziennego życia chorego. To pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, zarówno u dorosłych jak i u dzieci.