Choroby skóry

Udar słoneczny i udar cieplny

Udar słoneczny powstaje na skutek działania promieni słonecznych na głowę. Objawami udaru słonecznego jest silny ból głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty, osłabienie, a nawet w skrajnych przypadkach utrata przytomności. Sprawdź jakie są objawy udaru słonecznego u dziecka, jak wygląda pierwsza pomoc i jak się zachowywać aby nie doszło do udaru słonecznego u dziecka.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc.

przenieś dziecko do chłodnego zacienionego pomieszczenie schładzaj podając chłodne napoje rób dziecku chłodne kompresy i kładź je w okolicy głowy i szyi. Gdy dziecko jest nieprzytomne postępuj jak w przypadku utraty przytomności. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe jeżeli dziecko jest nieprzytomne. W pozostałych przypadkach wystarczy, że skontaktujesz się z lekarzem.

Udar cieplny

pojawia się gdy dziecko przebywało zbyt długo w gorącym pomieszczeniu np. zamknięte w samochodzie. Temperatura ciała w takich przypadkach niebezpiecznie rośnie, dochodzi także do odwodnienia. Ten niebezpieczny stan u dziecka objawia się wysoką temperaturą ciała (nawet 42 stopnie Celsjusza), wyschniętą skórą, drgawkami oraz zaburzeniami przytomności.

Małe dzieci nie mają ostatecznie wykształconego mechanizmu termoregulacji. Nie odprowadzają ciepła tak efektywnie jak dorośli gdyż ich zdolność pocenia się jest ograniczona. Udar cieplny stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.

Udar cieplny – objawy:

  • apatyczność
  • nudności i wymioty
  • ból głowy
  • przyśpieszony oddech
  • biegunka
  • zaczerwieniona skóra
  • zwiotczenie mięśni
  • utrata przytomności

Udar cieplny – pierwsza pomoc

przenieś dziecko do chłodnego, zacienionego pomieszczenia natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe ułóż dziecko w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami zdejmij z dziecka odzież stopniowo schładzaj ciało mokrymi, chłodnymi ręcznikami. Podawaj chłodne napoje.

Udar cieplny może wywołać wstrząs. Jeżeli zaobserwujesz, że dziecko oddycha szybko i płytko, jego skóra jest blada, a dziecko traci przytomność, nie schładzaj ciała. Taki zabieg w tym przypadku może pogłębić wstrząs. Kontroluj oddech dziecka i przytomność. Czekaj na przyjazd pogotowia.

Udar cieplny i udar słoneczny znacząco się różnią. Udar słoneczny powstaje gdy na głowę dziecka bezpośrednio przez długi czas działają promienie słoneczne. Udar cieplny jest dużo groźniejszy, gdyż jest to przegrzanie całego organizmu i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Aby uchronić dziecko przed udarem słonecznym i udarem cieplnym zapewniaj mu dużo chłodnych płynów. Chroń głowę dziecka zakładając mu czapeczkę lub chustę. Ubieraj dziecko zawsze odpowiednio do temperatury otoczenia. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.