Choroby skóry

Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca jest chorobą nie tyle bolesną, co z pewnością bardzo nieprzyjemną ze względu na świąd oraz widoczne zmiany skórne. Pomimo tego, że osoby dorosłe są w stanie sobie z nią radzić, stosując odpowiednie leki zalecane przez specjalistę dermatologa, to jednak znacznie trudniejsze jest leczenie w przypadku dzieci. Niestety, łuszczyca u dzieci jest dość powszechna.

Ma to związek głównie z faktem, że choroba ta objawia się okresowo, a jej pierwsze pojawienie się zazwyczaj ma miejsce właśnie w dzieciństwie. Kolejne nawroty są natomiast widoczne praktycznie przez całe życie. Dlatego też tak istotne jest to, aby nauczyć malucha żyć z łuszczycą. Początkowo trzeba jedynie pielęgnować jego skórę, dbając o to, by w żaden sposób nie przyczyniać się do pogarszania stanu zdrowia i nie powodować nawrotów. Później konieczne jest tłumaczenie pociesze, na czym polega choroba i jak należy z nią walczyć. Dobra edukacja pozwoli dziecku w przyszłości lepiej radzić sobie z kontrolowaniem zmian skórnych.

Bardzo uciążliwa jest łuszczyca skóry głowy. Pomimo tego, że teoretycznie jest ona znacznie mniej widoczna, to jednak wykazuje większe swędzenie. Jest to powiązane z faktem, że skóra głowy jest delikatna, wrażliwa na wszelkie odczucia tego typu. Natomiast samo drapanie w przypadku świądu doprowadza do intensywnego łuszczenia przypominającego typowy łupież. Co więcej, łuszczyca głowy niekoniecznie występuje wyłącznie pod włosami. Zdarza się, że obejmuje również skórę przy włosach. Może zaatakować skronie, fragmenty czoła, karku i szyi. Jej leczenie jest zbliżone do terapii stosowanych przy innych rodzajach tej choroby. Może jednak wymagać doboru nieco innych specyfików. Trudnością może być również dostosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie okazało się, że któryś z ich składników zwiększa objawy łuszczycy i powoduje jej częstsze nawroty.

Jeszcze jednym typem tej choroby, uważanym za jedną z najgroźniejszych jej form jest łuszczyca stawowa, znana również jako łuszczycowe zapalenie stawów. Jak wskazuje na to sama nazwa, schorzenie to doprowadza do rozwoju stanów zapalnych w obrębach stawów. Jest to odczuwalne poprzez ograniczenie ich ruchomości i pojawiające się objawy bólowe. Najczęściej dotyka ono stawy umiejscowione w dolnych kończynach, choć może też pojawiać się przy rękach, a nawet w kręgosłupie. Wielokrotnie choroba ta objawia się w okolicach kostek u nóg oraz nadgarstków, co może utrudniać nam poruszanie się i wykonywanie nawet prostych czynności. Następuje puchnięcie różnych kostek znajdujących się w tych partiach ciała, mogące przenieść się nawet na całą stopę. Dolegliwościami towarzyszącymi często są zapalenia palców, ścięgien, paznokci. Leczenie tej formy łuszczy jest nieco bardziej skomplikowane od pozostałych i wymaga wyjątkowo szybkiego działania. Należy podawać głównie leki przeciwzapalne, niesteroidowe. Powszechnie zalecane są również zastrzyki dostawowe wykonywane przy zastosowanie kortykosteroidów.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.