Choroby skóry Porady

Jaka maść na trądzik?

Zarówno w okresie dojrzewania, jak i podczas wzmożonego stresu na naszym ciele mogą pojawiać się wypryski. Są one powodowane również infekcjami, potem, ale i zażywaniem niektórych leków. Bywa i tak, że są one powiązane z okresowymi wahaniami poziomu hormonów, np. u kobiet przed menstruacją. Najczęściej obejmują one twarz, czasem także plecy, rzadziej pojawiają się w innych miejscach.

Ze względu na takie umiejscowienie, krosty na twarzy stają się bardzo uciążliwe, ponieważ w dużym stopniu odbierają nam atrakcyjność fizyczną. Aby doprowadzić skórę do naturalnego wyglądu, należy stosować odpowiednie kosmetyki bądź też preparaty farmaceutyczne. Część z nich jest dostępnych od ręki, inne przepisywane są na receptę. Początkowo wystarczy spróbować tych pierwszych. Jeśli jednak nie pomogą nam zwalczyć problemów skórnych, należy udać się do lekarza dermatologa. Pomoże nam on dobrać właściwe specyfiki, które przy regularnym używaniu doprowadzą do złagodzenia zmian skórnych i przywrócenia dobrej kondycji cery.

Wśród licznych środków leczniczych stosowanych przy trądziku, jednym z bardziej skutecznych jest maść na pryszcze. Z reguły możemy nabyć ją w aptekach, rzadziej w sklepach zielarskich. Ze względu na wyjątkową wrażliwość cery ze skłonnościami do trądziku, powinna ona być produkowana na bazie naturalnych, nie uczulających substancji. Jej działanie musi być wielokierunkowe. Dobra maść na wypryski powoduje wysuszanie istniejących już pryszczy. Jednocześnie, nie wysusza całej cery. Musi także pełnić rolę antybakteryjną, by zapobiegać występowaniu kolejnych identycznych pryszczy. Oznacza to, że musi odtykać pory tak, by bakterie nie mogły się w nich rozwijać doprowadzając do występowania trądziku. Przy okazji, może, więc ona czyścić skórę, usuwając zanieczyszczenia i mikroby, które się na niej znajdują. Dodatkowo, dobrze, jeśli maść łagodzi ewentualne swędzenie lub pieczenie, a także zmniejsza zaczerwienienia, które mogą czasami towarzyszyć trądzikowi. Bardzo istotne jest także to, by maść pomagała w szybszym gojeniu się ran, minimalizując blizny, które często po nich zostają.

Warto też wiedzieć, że świetna maść na trądzik to ta mająca postać balsamu. Delikatna, łatwo rozprowadzająca się na skórze, powinna łagodzić stany zapalne, dając ukojenie i zmniejszając nieatrakcyjne zmiany. Wśród najpopularniejszych środków tego typu wymienia się balsam propolisowy, czyli robiony z kitu pszczelego. Sprawdzają się też maści wytwarzane na bazie ekstraktu kwiatów arniki. Pomocne są również specyfiki zawierające aloes, który ma działanie łagodzące. Poza preparatami naturalnymi, także niektóre substancje chemiczne likwidują trądzik, powodując jego wysuszenie i usuwając bakterie odpowiedzialne za jego rozprzestrzenianie się na twarzy. Należy jednak unikać kosmetyków i leków zawierających alkohol. Mimo pierwszej fazy poprawy stanu skóry, powoduje on silne nawroty, które pojawiają się ze względu na znaczne wysuszenie skóry.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.