Okres dojrzewania, czyli przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość jest zwykle dość burzliwy. W tym czasie następuje wiele zmian zarówno w ciele, jak i w psychice każdego młodego człowieka. Znaczne wahania hormonów doprowadzają do częstej zmiany nastrojów, jak również do symptomów widocznych na ciele.
Modyfikacjom ulega budowa ciała, a dodatkowo, może także dojść do występowania choroby charakterystycznej dla tego wieku – trądziku młodzieńczego. W jego efekcie silnie stymulowane są gruczoły łojowe, co skutkuje występowaniem łojotoku, zatykaniem się gruczołów i gromadzeniem w nich bakterii, które doprowadzają do zmian ropnych. Na twarzy pojawiają się pryszcze, które są wyjątkowo uciążliwe. Przede wszystkim, w dużym stopniu oszpecają twarz, co może przyczyniać się do obniżenia pewności siebie i pojawienia się kompleksów. Niestety, wielokrotnie pozostawiają one też blizny, które mogą utrzymywać się przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Z tego względu, powinniśmy odpowiednio leczyć to schorzenie.
Przede wszystkim, trądzik wymaga od nas stosowania odpowiednich kosmetyków. Jest to tak ważne, ponieważ delikatna skóra staje się w tym czasie szczególnie wrażliwa na działanie różnorodnych substancji. Łatwo jest ją podrażnić, co może zaostrzać symptomy. Nie powinno się używać zwykłego mydła ani klasycznych środków pielęgnacyjnych do mycia twarzy. W drogeriach znajdziemy natomiast linie kosmetyczne stworzone specjalnie z myślą o osobach uskarżających się na trądzik. Niestety, istnieją poważniejsze przypadki, w których środki kosmetyczne nie są wystarczające i należy dodatkowo stosować preparaty farmaceutyczne. Zanim po nie sięgniemy, dobrze jest skonsultować tę decyzję z dermatologiem. To on zdiagnozuje chorobę potwierdzając, czy na pewno jest to trądzik młodzieżowy, czy też może są to objawy uczulenia bądź innego typu trądziku. Może zalecić poszczególne leki, kosmetyki lub też zachęcić do skorzystania z zabiegów łagodzących problem trądziku.
Oprócz tego, osoby, u których występują zmiany trądzikowe, powinny poznać wszelkie czynniki wzmagające symptomy schorzenia. Chociaż może być to dość trudne, to odradza się spożywania czekolady oraz wyrobów kakaowych. Oprócz tego, produktami intensyfikującymi wypryski są orzechy, kawa, ostre potrawy. Za to zaleca się zwiększone dostarczanie organizmowi witaminy A i F. Jeżeli chodzi o leczenie zabiegowe, to skuteczne mogą być kuracje laserowe oraz mikrodermabrazja pozwalająca na usuwanie uszkodzonego naskórka i łagodzenie zmian. Przydatna może być również terapia hormonalna, która pomoże ustabilizować poziom tych substancji w organizmie. Czasem pomocne okazują się np. tabletki antykoncepcyjne. Ponadto, odpowiednio dobrane peelingi pozwolą złuszczać naskórek i oczyszczać pory. Skuteczne będą też toniki, żele myjące, kremy. Przy słabszym trądziku można korzystać z nich samodzielnie, lecz jeśli objawy są znacznie poważniejsze, stosowanie każdego specyfiku lepiej jest ustalić ze specjalistą.