Najczęściej ma miejsce gdy dziecko nie zachowa odpowiedniej ostrożności w kontakcie z obcymi psami. Często jednak zdarza się, że nasz ukochany i wierny od lat pies zaatakuje dziecko.
Nie ma teorii, która skutecznie wyjaśni dlaczego tak się dzieje i wyczerpie temat. Zwierzę pozostanie zwierzęciem i zawsze podczas zabawy z dzieckiem lub obecności psa przy dziecku powinniśmy zachować ostrożność.Gdy dziecko zostanie pogryzione przez psa, a na skutek pogryzienia dozna obrażeń ciała przede wszystkim przenieś je w bezpieczne miejsce i upewnij się, że dziecku i Tobie już nic nie zagraża. W przypadku silnego pogryzienia przez psa załóż opatrunek uciskowy i ustabilizuj kończynę. Opatrunek najlepiej jeżeli będzie składał się z trzech warstw. Pierwszą warstwą niech będzie czysta gaza, kolejną warstwą dociśnij gazę do rany. Może to być np. zwinięty bandaż. Ostatecznie całą ranę owiń nierozciągliwym bandażem lub opaską.
Zadbaj także o to aby dziecko ograniczyło poruszanie pogryzioną ręką lub nogą. Aby skutecznie ustabilizować kończynę użyj do tego celu chusty trójkątnej. Zasada stabilizacji jest taka sama jak w przypadku złamań.
Po niewielkim pojedynczym ugryzieniu przez psa zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Rany, które powstają podczas pogryzienia przez psa są bardzo bolesne i bardzo groźnie wyglądają. W przypadku takiego silnego pogryzienia wezwij pogotowie
Po każdym pogryzieniu przez psa powinnaś powiadomić policję. Każdy pies powinien być poddany cyklicznym szczepieniom. Psa który pogryzie człowieka poddaje się obserwacji i dodatkowym badaniom. Nawet jeżeli właściciel chce przedstawić dokumenty na to, że pies był szczepiony nie wahaj się wezwać policji lub straży miejskiej.