Aktualności

Operacja płodu

Specjaliści z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili przełomową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. Zespół medyków pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia 11 września 2017 roku przeprowadzili fetoskopowy zabieg, czyli specyficzną operację dziecka znajdującego się w łonie matki. Zabieg chirurgiczny trwał ponad 4 godziny i zakończył się całkowitym sukcesem – wada została wyeliminowana.

Rozszczep kręgosłupa to poważna wada rozwojowa, polegająca na wystąpieniu ubytku w ciągłości kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym) i może w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego. To z kolei skutkuje poważnym porażeniem kończyn dolnych i niedowładem zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy. Wczesne rozpoznanie wady i przeprowadzenie operacji wewnątrzmacicznej znacznie poprawia rokowania, umożliwia dalszy prawidłowy rozwój, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań po narodzeniu dziecka i ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nóg i zwieraczy w przyszłości.

Operacje fetoskopowe stanowią dużo bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu, które wiążą się z otwarciem jamy macicy. Polegają na wykonaniu 3 otworów, za pomocą których, zakłada się trokary (narzędzia chirurgiczne w kształcie prowadnicy rurowej) do jamy owodni. W literaturze taki sposób operowania nazywa się metodą dziurki od klucza (key hole surgery) lub metodą minimalnie inwazyjną. Podczas przeprowadzania operacji do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, odpompowując jednocześnie płyn owodniowy. Pozwala to uzyskać dobra widoczność i daje możliwość wykonania elektrokoagulacji, czyli wycięcia części nieprawidłowej i patologicznej tkanki.

W pionierskiej operacji, oprócz prof. Mirosława Wielgosia, uczestniczyli: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr Monika Hiszpańska, mgr Agata Pajda-Jureczko oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu. Operacja jest bardzo wymagająca i trudna technicznie. Same szkolenia przygotowawcze do przeprowadzenia tego typu operacji trwały 18 miesięcy, a niezbędne do tego środki finansowe były pozyskane przez Fundację Polsat.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.