Ciąża

Przebieg ciąży

Na przebieg ciąży wpływ ma wiele czynników – począwszy od zdrowia kobiety, jej wcześniejszego stanu medycznego przed zajściem w ciąże, stan psychiczny, po czynniki środowiskowe. Jak obserwować przebieg ciąży?

Od momentu kiedy przyszła mama dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, ciąża i prawidłowy przebieg ciąży staje się jednym z najważniejszych tematów w życiu kobiety. Przebieg ciąży medycznie dzieli się na trzy etapy nazywane trymestrami. Każdy z nich trwa po 12 tygodni. W każdym trymestrze mama zobowiązana jest do kontroli lekarskiej, a jeśli w przebiegu ciąży zdarzają się nietypowe sytuacje to również częściej. Na przebieg ciąży wpływ ma niezwykle dużo czynników. Dlatego ważne jest aby lekarz poinformował matkę zarówno o ich możliwym wpływie a także o tym, jak dbać o siebie i dziecko aby ciąża przebieg miała prawidłowy.

Czynniki wpływające na przebieg ciąży

Ogólnie, o przebiegu ciąży decydują takie czynniki jak:

  • zdrowie matki – w tym choroby genetyczne, stan fizyczny, choroby przebyte przed ciążą, zaburzenia funkcjonalne w budowie narządów i wszelkie inne medyczne czynniki
  • zdrowie ojca – niektóre choroby przebyte przez ojca bądź uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na dziecko, podobnie jak choroby, które rozwiną się w trakcie ciąży matki
  • stan psychiczny – ilość stresu, samopoczucie psychiczne oraz ewentualne zaburzenia psychiczne
  • czynniki środowiskowe – od warunków mieszkaniowych, po klimat miejsca w którym przebywa kobieta w ciąży.

Obecne techniki medyczne (oraz nowe technologie komputerowe) pozwalają matkom na śledzenie przebiegu ciąży niemalże w każdym momencie i to w sposób naoczny. Ciąża i jej przebieg mogą być obserwowane dzięki badaniom USG 3D i 4D, a Internet daje możliwości kontaktu z innymi kobietami w ciąży, porównywania objawów, zdobywania informacji o ciąży, a także daje dostęp do zdjęć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę taka frazę jak „przebieg ciąży zdjęcia” i po chwili można śledzić przebieg ciąży tydzień po tygodniu. Dla matki oraz tego aby mogła upewniać się w tym, że dziecko jest zdrowe a wszystko jest w porządku, konieczna jest wiedza o tym jak przebiega ciąża oraz na jakie rzeczy powinna zwracać uwagę.

Co to jest karta przebiegu ciąży?

Ważnym dokumentem każdej mamy jest karta przebiegu ciąży. W niej zapisuje się wszystkie informacje na temat przebiegu ciąży i każda mama powinna kartę przebiegu ciąży mieć zawsze przy sobie. Karta jest tez niezbędnym dokumentem w momencie przyjmowania kobiety do szpitala na czas porodu.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.