Aktualności

Naukowcy stworzyli wstrzykiwalne opatrunki, które działają jak bandaże

Opracowany i niedawno opisany na łamach czasopisma Acta Biomaterialia opatrunek w zastrzyku może tamować i powstrzymywać krwawienie wewnętrzne w czasie krótszym niż trzy minuty od jego aplikacji. Podczas badania na tkankach zwierzęcych i ludzkich w warunkach laboratoryjnych, leczenie powodowało krzepnięcie krwi oraz znacząco przyspieszało regenerację tkanek i gojenie się ran.

Płynny opatrunek uzyskano dzięki wykorzystaniu kappa karagenu i nanokrzemianów, które pozwoliły na uzyskanie wstrzykiwalnego hydrożelu. Karagen to powszechnie znany wodorost wykorzystywany jako zagęszczacz w wielu produktach spożywczych, a glinka ułatwia krzepnięcie krwi i sprawia, że całość zyskuje formę łatwego do wprowadzenia za pomocą igły żelu.

Uzyskana substancja ma niesamowite właściwości – hamuje wypływ krwi z naczyń krwionośnych, sprzyjają gojeniu ran oraz może uwalniać leki bezpośrednio do krwioobiegu. Dodatkową zaletą powstałego biomateriału jest możliwość wprowadzenia go do rany za pomocą minimalnie inwazyjnych procedur.

Autorzy publikacji z pisma Acta Biomaterialia wyjaśniają, że nanokompozytowy usieciowany hydrożel jest wysoce porowaty. Dodatek nanokrzemianów zwiększa adsorpcję białek osocza i płytek oraz uruchamia kaskadę krzepnięcia.

Odkryliśmy […], że wstrzykiwalne bandaże wykazują przedłużone uwalnianie związków przydatnych do wspomagania gojenia ran. Ujemny ładunek powierzchniowy nanocząstek umożliwił elektrostatyczne oddziaływania z lekami, co przełożyło się na ich wolne wydzielanie – podsumowuje jeden z autorów publikacji, Giriraj Lokhande.

W przyszłości, dzięki nowym „wstrzykiwanym bandażom”, będzie można uniknąć ryzyka podczas operacji otwarcia naczyń krwionośnych zwężonych przez miażdżycę oraz np. zminimalizować liczbę zgonów w wyniku wojennych urazów.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.